10 Սեպտեմբեր 2025 - 14:35 AMT
Հակակոռուպցիոն դատարանում՝ դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, կայացել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով առաջին դատական նիստը։
Նիստի ընթացքում պաշտպանական կողմը միջնորդել է դիմել Հակակոռուպցիոն դատարանի նախագահին՝ քննվող գործը միացնելու այն գործին, որն այժմ գտնվում է դատավոր Արամ Գրիգորյանի վարույթում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ միջնորդությունը բավարարվում է և դիմելու է դատարանի նախագահին համապատասխան որոշում կայացնելու համար։ Արդյունքում դատական նիստը հետաձգվել է անորոշ ժամանակով։
Մեղադրանքի համաձայն՝ Սերժ Սարգսյանը, 2006–2015 թթ․զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի, վարչապետի և նախագահի պաշտոնները տարբեր տարիներին, ինչպես նաև լինելով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նախագահ, օրենքով արգելված պայմաններում մասնակցել է Միխաիլ Բաղդասարովի կառավարման ներքո գործող ընկերությունների գործունեությանը։
Նշվում է, որ Սարգսյանը օժանդակել է «Միկա Լիմիթեդ» և «Աբիտ» ընկերություններին արտոնություններ ստանալու հարցում՝ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով։ Մեղադրանքում ընդգրկված է նաև պնդումը, որ նա ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով գույք՝ «Աբիտ» ՍՊ ընկերության 22․5 տոկոս բաժնեմասը, որը ձևական գործարքով վաճառվել է «ԼԼ բիմբո» ՍՊԸ-ին։
Նախնական դատալսումների նախագահող Գիվի Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ իր հայրը 2008թ մարտի 1-ի իրադարձությունների գործով ենթարկվել է հետապնդման, ըստ Հովհաննիսյանի՝ ակնհայտ ապօրինի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հայրս, ունենալով ընդդիմադիր քաղաքական հայացքներ, ենթարկվել է ակնհայտ ապօրինի հետապնդման, եղբայրս՝ Դավիթ Հովհաննիսյանը, նշված ժամանակահատվածում ևս ենթարկվել է քրեական պատասխանատվության՝ միայն այն պատճառով, որ եղել է Համլետ Հովհաննիսյանի որդին»,- նշել է նա։
Դատավորը ընդգծել է, որ Սերժ Սարգսյանը Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ չէ, և այս հանգամանքը թույլ է տալիս իրեն անաչառորեն քննել գործը։
Պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը արձագանքել է․ «Դուք ասացիք, որ Ձեր հայրը ենթարկվել է ապօրինի քրեական հետապնդման, իսկ պարոն նախագահը ենթարկվել և ենթարկվում է ապօրինի հետապնդման»։

Первое судебное заседание по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна состоялось в Антикоррупционном суде под председательством судьи Гиви Оганнисяна.
Во время заседания сторона защиты ходатайствовала о передаче дела председателю Антикоррупционного суда с целью объединения с другим делом, которое находится в производстве судьи Арама Григоряна, сообщает «Panorama.am ».
Судья Оганнисян удовлетворил ходатайство и сообщил, что обратится к председателю суда для принятия соответствующего решения. В результате заседание было отложено на неопределённый срок.
Согласно обвинению, Серж Саргсян в период с 2006 по 2015 год, занимая посты министра обороны, премьер-министра и президента Армении, а также возглавляя армяно-российскую межправительственную комиссию, участвовал в деятельности компаний под управлением Михаила Багдасарова в условиях, запрещённых законом.
Утверждается, что Саргсян содействовал компаниям «Мика Лимитед» и «Абит» в получении льгот, используя своё служебное положение. В обвинении также указано, что он получил имущество в особо крупных размерах — 22,5% доли в компании «Абит» ООО, которая якобы была формально продана компании «ЛЛ бимбо» ООО.
Председательствующий судья Гиви Оганнисян сообщил, что его отец подвергался преследованиям по делу о событиях 1 марта 2008 года, и назвал их «очевидно незаконными», передаёт «Пастинфо».
«Мой отец подвергся незаконному преследованию за свои оппозиционные взгляды, а мой брат Давид Оганнисян также был привлечён к уголовной ответственности только потому, что был сыном Гамлета Оганнисяна», — отметил он.
Судья подчеркнул, что Серж Саргсян не является обвиняемым по делу 1 марта, что позволяет ему объективно рассматривать текущее дело.
Адвокат Рубен Акопян отреагировал: «Вы сказали, что ваш отец подвергался незаконному уголовному преследованию, но и господин президент также подвергался и продолжает подвергаться незаконному преследованию».