Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում, պատասխանելով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Մարինա Ղազարյանի հարցին, պարզաբանել է, թե ինչու է կրկին հրապարակել է մուրճի լուսանկարը։
«Ես էդ մուրճի նկարը չեմ փակցրել, էդ մուրճը իմ սեղանին դրած է եղել այս ամողջ ընթացքում։ Երեկ իմ ֆեյսբուքյան էջը վարողը եկել էր առավոտյան, տեսավ՝ նկարեց ու դրեց ֆեյսբուք։ Իմ կյանքում էդ նկարով ոչ մի բան չի փոխվել: Եթե այդ նկարի բացակայությունը ոմանց ներշնչել էր, թե իրենց կյանքում է բան փոխվել, իրենք սխալ էին ընկալել, այդ նկարի բացակայությունը իրենց կյանքում էլ, մեր կանքում էլ բան չի փոխել։ Իմ տեսակետից որևէ փոփոխություն չկա»,-արձագանքել է Փաշինյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Լուսանկարը հրապարակվել էր վարչապետի տելեգրամյան ալիքում։ Այն պատկերում էր մուրճը, որը Փաշինյանը հաճախ անվանում է «պողպատե մանդատ»։
Այդ մուրճով Փաշինյանը 2021–ի խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ շրջում էր երկրի մարզերով։

Премьер-министр Никол Пашинян в парламенте прокомментировал недавнюю публикацию фотографии с молотом, который он называет «стальной мандат».
Отвечая на вопрос депутата фракции «Гражданский договор» Марины Казарян, Пашинян отметил: «Я не выкладывал фото с молотом. Этот молот всё это время лежал на моем столе. Вчера человек, ведущий мою страницу в Facebook, пришёл утром, увидел, сфотографировал и опубликовал. В моей жизни с этой фотографией ничего не изменилось. Если кто-то подумал, что её отсутствие что-то меняло — он ошибался. Отсутствие этой фотографии не изменило ничего ни в их жизни, ни в нашей. С моей точки зрения, ничего не изменилось», — передаёт Aysor.am .
Снимок был размещён в Telegram-канале премьер-министра. Он изображает молот, который Пашинян часто называет своим «стальным мандатом».
Этот же молот он использовал во время агитационной кампании перед парламентскими выборами 2021 года, объезжая регионы страны.