«Հեղաշրջման գործով» անցնող Հրայր սարկավագ Հակոբյանը մնալու է ազատության մեջ։ Առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը մասնակիորեն բավարարել է հանրային մեղադրողի միջնորդությունը՝ ուժի մեջ թողնելով միայն բացակայելու արգելքը և վերացնելով վարչական հսկողությունը։
Հակոբյանն անակնկալի է եկել միջնորդությունից՝ նշելով, որ սպասում էին այլ որոշման, մասնավորապես՝ կալանքի կիրառման առաջարկի։ Նրա պաշտպան Արամ Վարդևանյանը հայտարարել է, որ առհասարակ խափանման որևէ միջոց անհրաժեշտ չէր, գրում է Sputnik Արմենիան։
Հրայր սարկավագը 2024 թվականի հունիսի 26-ին կալանավորվել էր երկու ամսով։ Ավելի ուշ Վերաքննիչ դատարանը փոխել էր խափանման միջոցը՝ սահմանելով բացակայելու արգելք և վարչական հսկողություն։
Նրա կալանավորումից հետո ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքում հրապարակել էր սղագրություն, որտեղ, ըստ մեղադրանքի, Հակոբյանը խոսում էր վարչապետի և ԱԺ ղեկավարների դեմ հնարավոր բռնարարքների մասին։ Հակոբյանը իր հերթին պնդել էր, որ խոսակցությունը կտրված է ընդհանուր բովանդակությունից։
«Հեղաշրջման պլանի» գործով ներկայումս կալանքի տակ է 17 մարդ, այդ թվում՝ «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը։ Քննչական կոմիտեի տեղեկացմամբ՝ շարժման անդամները պլանավորել են ահաբեկչական գործողություններ և իշխանության զավթում։

10 Сентябрь 2025 - 14:56 AMT
Дьякон Грайр Акопян, проходящий обвиняемым по делу о предполагаемом «госперевороте», останется на свободе. Судья Карен Фархоян из суда первой инстанции частично удовлетворил ходатайство обвинения: оставлен запрет на выезд, но отменён административный надзор, сообщает «Sputnik Армения».
Акопян выразил удивление по поводу самого ходатайства, поскольку ожидал другого решения — в частности, предложения об аресте. Его адвокат Арам Вардаванян заявил, что в данном случае вообще не требовалась никакая мера пресечения.
Грайр Акопян был арестован 26 июня 2024 года на два месяца. Позже Апелляционный суд изменил меру пресечения, установив запрет на выезд и административный надзор.
После ареста спикер парламента Ален Симонян опубликовал в Facebook стенограмму, в которой, по версии обвинения, Акопян обсуждал возможные насильственные действия против премьер-министра и руководства парламента. Сам Акопян утверждал, что разговор был вырван из контекста.
В рамках дела о «плане переворота» в настоящее время под арестом остаются 17 человек, в том числе лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт. По данным Следственного комитета, члены движения планировали террористические акты и захват власти.