Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է արել այցելել Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղ՝ տեղում գնահատելու 2024 թվականին իրականացված սահմանազատման արդյունքները։ Նա այդ մասին ասել է ԱԺ–ում՝ պատասխանելով ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանի հարցին, որի կարծիքով, այնտեղ չկան անվտանգության երաշխիքներ և գործուն մեխանիզմներ։
Նա տեղեկացրել է, որ Կիրանցում 50 տուն է կառուցվում։
«Ինձ համար կա օրինակելի բնակավայր: Ասում էին, թե մարդիկ հեռանում են գյուղից։ Կիրանցը Ձեր նշած լավագույն ժամանակներում ունեցել է 84 տուն, այսօր 50 տուն է կառուցվում»,–ասել է Փաշինյանը:
2024–ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Տավուշի մի քանի հատվածում, այդ թվում նաև Կիրանց գյուղի շրջանում, սահմանազատում է իրականացվել։ Կիրանցում նաև մոդուլային նոր դպրոց է կառուցվել։
Կիրանց գյուղի 100 տեղանոց նորակառույց դպրոցը գտնվում է թշնամու հետ սահմանից ընդամենը 40 մետր հեռավորության վրա։ Կան աշակերտներ, որոնք տեղափոխվել են հարակից գյուղի դպրոց, քանզի ծնողներն անվտանգ չեն համարում թշնամու նշանառության տակ գտնվող դպրոցում դասապրոցես կազմակերպելը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал посетить село Киранц в Тавушской области, чтобы лично оценить результаты демаркации границы, проведённой в 2024 году. Он заявил об этом в парламенте, отвечая на вопрос депутата оппозиционной фракции «Армения» Анны Григорян, которая выразила обеспокоенность отсутствием гарантий безопасности и эффективных механизмов в регионе.
По словам премьера, в Киранце строится 50 домов.
«Для меня это образцовое поселение. Раньше говорили, что люди покидают село. В лучшие времена в Киранце было 84 дома, а сейчас строится 50 новых», — отметил Пашинян.
В 2024 году между Арменией и Азербайджаном была проведена демаркация в ряде районов Тавушской области, в том числе вблизи села Киранц. В селе также построена модульная школа.
Новая школа, рассчитанная на 100 учеников, расположена всего в 40 метрах от границы с Азербайджаном. Некоторые дети были переведены в школы соседних деревень, так как родители считают проведение занятий в условиях потенциальной угрозы небезопасным.