11 Սեպտեմբեր 2025 - 10:19 AMT
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում հաստատել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն։
Լրագրողները հետաքրքրվել են` Մոսկվայում Փաշինյան-Պուտին հանդիպում կկայանա՞, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Կարծում եմ՝ երկրի ղեկավարը չէր գնա Մոսկվա, եթե նման հանդիպում նախատեսված չլիներ։ Հնարավոր է՝ վարչապետը հանդիպում ունենա վարչապետների ֆորմատով, որը պայմանավորված է մեր երկրի պառլամենտական լինելու, մնացածի՝ նախագահական լինելու հանգամանքով, բայց եթե երկրի ղեկավարի այցը պաշտոնական է կամ աշխատանքային, չի կարող լինել առանց նման հանդիպման»,– պատասխանել է ԱԺ նախագահը։
Սեպտեմբերի 25-28-ը Մոսկվայում անցկացվելու է «World Atomic Week» միջազգային համաժողովը, որը միջուկային արդյունաբերությանը նվիրված խոշոր միջոցառում է։
Օգոստոսի 31-ին Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել են Չինաստանում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակում:

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян подтвердил, что в ходе предстоящего визита премьер-министра Никола Пашиняна в Москву, скорее всего, состоится его встреча с президентом России Владимиром Путиным.
Отвечая на вопросы журналистов, Симонян отметил, что при официальном или рабочем характере визита подобная встреча обязательна, передает Sputnik Армения.
«Я думаю, что глава государства не поехал бы в Москву, если бы такая встреча не планировалась. Возможно, встреча пройдет в формате премьер-министров, учитывая парламентскую систему Армении и президентские — в других странах. Но если визит руководителя страны является официальным или рабочим, он не может обойтись без такой встречи», — сказал Симонян.
С 25 по 28 сентября в Москве пройдет международный форум World Atomic Week, посвященный ядерной промышленности. Последняя встреча Пашиняна и Путина состоялась 31 августа в Китае на полях саммита Шанхайской организации сотрудничества.