11 Սեպտեմբեր 2025 - 14:29 AMT
Հայաստանի խորհրդարանը 93 կողմ և 1 ձեռնպահ ձայներով վավերացրել է Ղազախստանի հետ միգրացիայի ոլորտում համագործակցության համաձայնագիրը։
Փաստաթղթի համաձայն՝ երկու երկրների քաղաքացիները կարող են մնալ միմյանց տարածքում առանց վիզայի մինչև 90 օր։ Դրան հաջորդաբար հնարավորություն է տրվում ստանալու ժամանակավոր կացության թույլտվություն՝ աշխատանքի, ուսման, բուժման կամ այլ պատճառներով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Կողմերի միգրացիոն մարմինները պարտավորվում են տեղեկություն փոխանակել միմյանց տարածքներում գտնվող քաղաքացիների մասին, ինչպես նաև միգրացիոն օրենսդրության խախտումների վերաբերյալ։ Ղազախստանի կողմից այդ գործառույթը կկատարեն ներքին գործերի և աշխատանքի նախարարությունները, իսկ Հայաստանի կողմից՝ ոստիկանությունը և ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը։
Ղազախստանի խորհրդարանը փաստաթուղթը վավերացրել էր սեպտեմբերի 3-ին։
Հայաստանը և Ղազախստանը ԵԱՏՄ անդամ են, որի հիմնարար սկզբունքներից մեկն է ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժը։

11 Сентябрь 2025 - 14:46 AMT
Национальное собрание Армении 93 голосами «за» при одном воздержавшемся ратифицировало соглашение о сотрудничестве с Казахстаном в области миграции.
Согласно документу, граждане обеих стран смогут находиться на территории друг друга без визы до 90 дней. В дальнейшем они могут подать заявление на временный вид на жительство — с целью работы, обучения, лечения или по иным основаниям, сообщает Sputnik Армения.
Миграционные органы сторон обязуются обмениваться информацией о находящихся на их территории гражданах другой страны, а также о нарушениях миграционного законодательства. Со стороны Казахстана этими вопросами будут заниматься министерства внутренних дел и труда, со стороны Армении — полиция и Служба миграции и гражданства Министерства внутренних дел.
Парламент Казахстана ратифицировал соглашение 3 сентября.
Армения и Казахстан являются членами Евразийского экономического союза (ЕАЭС), одним из основных принципов которого является свободное передвижение товаров, услуг, капитала и рабочей силы.