12 Սեպտեմբեր 2025 - 08:22 AMT
Սեպտեմբերի 11-12-ը Երևանում ընթացող ԵՄ «ԹԱՅԵՔՍ» գործիքի շրջանակում ներկայացվում է դատավորների և դատախազների կարիերայի գնահատմանվերաբերյալ 2024 թվականի հոկտեմբերին իրականացված փորձագիտական այցի արդյունքներով մշակված զեկույցը։
Բացման խոսքով հանդես է եկել նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։ Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Երանուհի Թումանյանցը և գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանը։
Աննա Կարապետյանը բարձր գնահատական է տվել փորձագետների կողմից ներկայացված զեկույցին ու նրանց իրականացրած աշխատանքին՝ ընդգծելով, որ Արդարադատության նախարարության համակարգմամբ ընթացող գործընթացները շարունակական են, և նախարարությունն ամուր հանձնառություն ունի դատաիրավական բարեփոխումների ուղղությամբ։
Տիգրան Դադունցը ներկայացրել է նախարարության մոտեցումները զեկույցում արված առաջարկությունների վերաբերյալ՝ անդրադառնալով նաև դրանց լուծմանն ուղղված իրավական ակտերի նախագծերի մշակման աշխատանքներին։
Քննարկումները կենտրոնացած են եղել փորձագետների առաջարկությունների շուրջ, որոնք վերաբերում են դատավորների և դատախազների անկախության, նշանակման, աշխատանքային արդյունքների գնահատման և այլ կարևոր ոլորտների հարցերին։
Այս աշխատաժողովը ծառայել է որպես կարևոր հարթակ, որտեղ մասնակիցները հնարավորություն ունեն ուղիղ երկխոսություն ունենալու ԵՄ փորձագետների հետ՝ քննարկելով զեկույցի դրույթները և նախարարության վարած քաղաքականությունը։
Աշխատաժողովի երկրորդ օրվա օրակարգում ներառված են նաև դատավորների ու դատախազների կարգապահական պատասխանատվությանը, վերապատրաստմանը և առաջխաղացմանը վերաբերող հարցերի քննարկումները։

11–12 сентября в Ереване в рамках инструмента ЕС «TAIEX» был представлен отчёт, подготовленный по итогам экспертной миссии, проведённой в октябре 2024 года, по оценке карьеры судей и прокуроров.
С приветственным словом выступил глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос. В мероприятии приняли участие член Высшего судебного совета Ерануи Туманянц и заместитель генерального прокурора Лилит Григорян.
Анна Карапетян высоко оценила представленный отчёт и работу экспертов, подчеркнув, что процесс реформ, координируемый Министерством юстиции, является непрерывным, а само министерство твёрдо привержено судебно-правовым преобразованиям.
Тигран Дадунц представил позицию министерства по предложениям, содержащимся в отчёте, и рассказал о подготовке проектов нормативных актов для их реализации.
Обсуждения были сосредоточены на предложениях, касающихся независимости, назначения, оценки деятельности судей и прокуроров, а также других важных сфер.
Семинар стал важной площадкой для прямого диалога участников с экспертами ЕС по вопросам отчёта и проводимой министерством политики.
Во второй день программы запланированы обсуждения, посвящённые дисциплинарной ответственности, повышению квалификации и продвижению по службе судей и прокуроров.