Հունիսի 13-ին Երեւանում տեղի կունենա «Վաղագույն պետական կազմավորումները Հայկական լեռնաշխարհում` ըստ հնագիտական տվյալների»թեմայով քննարկում- բանավեճը: Քննարկման նախաձեռնողն է «Ծիրանի» հասարակական կազմակերպությունը:
Կազմակերպության հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Վերջին 10-15 տարիների պեղումներիարդյունքում մեծ քանակությամբ նոր նյութեր են հայտնաբերվել, որոնք հետաքրքիր տեղեկություններ են հաղորդում Հայկական լեռնաշխարհի տարածքում վաղնջագույն պետական կազմավորումների մասին»: Թեման կներկայացնի ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության եւ Ազգագրության Ինստիտուտի տնօրեն պատմ. գիտ. թեկն.Պավել Ավետիսյանը:

13 июня в Ереване состоится обсуждение на тему “Древнейшие государственные образования на Армянском нагорье“. Инициатором обсуждения является общественная организация “Цирани”.
В сообщении организации сказано: “За последние 10-15 лет в результате археологических раскопок на территории Армении, был собран богатый материал, свидетельствующий о древнейших государственных образованиях на Армянском нагорье. Этот материал является очень важным для изучения”.
Доклад на тему “Древнейшие государственные образования в Армянском нагорье ” представит директор института археологии НАН Павел Аветисян.