12 Սեպտեմբեր 2025 - 11:10 AMT
Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 12-ի նիստի ընթացքում ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը անդրադարձել է ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթի վերաբերյալ հնչեցված քննադատություններին՝ շեշտելով, որ վաշինգտոնյան փաստաթուղթը հիմնված է փոխադարձության սկզբունքի վրա:
«Կետ չկա, որ փոխադարձության սկզբունքի վրա հիմնված չլինի։ Բոլոր կետերը վերաբերում են և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին, և դա ֆիքսված է առանձին կետով նույն փաստաթղթում», – նշել է Արշակյանը, հայտոնւմ է 1lurer.am-ը։
Նա արձագանքել է նաև ընդդիմության այն դիտարկմանը, թե Հայաստանի անկախությունն ինքնին անհաղթահարելի խոչընդոտ է Թուրքիային, ինչն էլ ըստ ընդդիմադիրների՝ արդարացնում է սահմանների փակ լինելը և թշնամական մթնոլորտը։
«Իսկ ինչո՞ւ է այդպես։ Այդ հարցին դուք երբևէ պատասխան տվե՞լ եք։ Իսկ ինչո՞ւ է, որ ինչ-որ պետություն համարում է ՀՀ-ն իր շահերի դեմ անհաղթահարելի խոչընդոտ։ Ինչո՞ւ է այդպես եղել։ Դա մեր շահերի՞ց է բխում, թե՞ մեր շահերից չի բխում։ Կարո՞ղ է ուրիշ պետության կամ պետությունների շահերից է բխում։ Այդ հարցին պատասխանեք դուք, քանի որ մենք այդ հարցի պատասխանը գիտենք, դրա համար մեր ճանապարհը խաղաղության ճանապարհն է», – նշել է ԱԺ փոխնախագահը։

На заседании Национального собрания 12 сентября вице-спикер Акоп Аршакян ответил на критику оппозиционных депутатов, отметив, что вашингтонский документ основан исключительно на принципе взаимности.
«Нет ни одного пункта, который не был бы основан на взаимности. Все положения касаются и Армении, и Азербайджана, и это зафиксировано отдельным пунктом того же документа», — сказал Аршакян, передает 1lurer.am .
Комментируя утверждения оппозиции о том, что сама независимость Армении является непреодолимым препятствием для Турции, что якобы оправдывает закрытые границы и враждебную атмосферу, Аршакян поставил вопрос:
«А почему это так? Вы когда-нибудь отвечали на этот вопрос? Почему какое-то государство считает Армению непреодолимым препятствием для своих интересов? Это исходит из наших интересов или из интересов другой страны? Ответьте сами, потому что мы знаем ответ. Поэтому наш путь — путь мира».
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам трехсторонней встречи.
В тот же день министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров трех стран предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».