12 Սեպտեմբեր 2025 - 12:44 AMT
Դերասանուհի և հեռուստահաղորդավար Սաթի Սպիվակովան սեպտեմբերին երկօրյա մշակութաբարեգործական ծրագրով ժամանելու է Երևան։ Նրա այցը նվիրված է «Սիթի օֆ Սմայլ» հիմնադրամին աջակցելու նպատակին։
Այցը կազմակերպվել է Սպիվակովայի նախաձեռնությամբ՝ հիմնադրամի երկարամյա բարեկամ և նվիրատու GPMgold ընկերության աջակցությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դերասանուհին առաջին անգամ Երևան է այցելել 2024-ի ապրիլին՝ Ազգերի թատրոնի «Դեղձանիկը. Մարիա Կալասի վերջին երեք օրերը» ներկայացմամբ։ Այդ ժամանակ նա նաև ընդունել էր հիմնադրամի բարի կամքի դեսպանի պատվավոր կարգավիճակը, իսկ այս այցը դիտվում է որպես այդ առաքելության շարունակություն։
«Սեպտեմբերի 19-ին Մհեր Մկրտչյանի Արտիստիկ թատրոնի բեմում կցուցադրվի Մոսկվայի Ազգերի թատրոնի «Տուրգենև. Սիրո մետաֆիզիկան» (ռեժիսոր՝ Դ. Սերդյուկ) երկու ներկայացում։ Իվան Տուրգենևի և Պոլինա Վիարդոյի նամակագրության վրա հիմնված նրբագեղ գրական-երաժշտական կոմպոզիցիա է, որը ուղեկցվում է Շոպենի, Սաթիի, Շվարցի և Դեսյատնիկովի երաժշտությամբ», – ասվում է կազմակերպիչների հաղորդագրությունում։
Ներկայացումներից ստացված ամբողջ հասույթը կուղղվի «Սիթի օֆ Սմայլ» հիմնադրամին, որն աջակցում է քաղցկեղով և արյան հիվանդություններով տառապող երեխաներին ու երիտասարդներին։
Սեպտեմբերի 20-ին նախատեսվում է բարեգործական ընթրիք Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության հովանու ներքո՝ նպատակ ունենալով հանրության ուշադրությունը կրկին հրավիրել մանկական օնկոլոգիական հիվանդությունների խնդրին և ընդգծել «Սիթի օֆ Սմայլ» հիմնադրամի կարևոր առաքելությունը։

Актриса и телеведущая Сати Спивакова посетит Ереван в сентябре с двухдневной культурно-благотворительной программой в поддержку фонда «City of Smile».
Как сообщает Sputnik Армения, визит организован по инициативе Спиваковой при поддержке компании GPMgold, являющейся давним другом и донором фонда. Цель поездки — сбор средств для детей и молодежи, страдающих онкологическими и гематологическими заболеваниями.
Впервые Спивакова приезжала в Ереван в апреле 2024 года со спектаклем театра Наций «Персиковый цветок. Последние три дня Марии Каллас». Тогда ей был присвоен почетный статус посла доброй воли фонда. Текущий визит рассматривается как продолжение этой миссии.
19 сентября на сцене Артистического театра Мгерa Мкртчяна состоятся два показа спектакля театра Наций «Тургенев. Метафизика любви» (режиссер Д. Сердюк), основанного на переписке Ивана Тургенева и Полины Виардо. Постановка сопровождается музыкой Шопена, Сати, Шварца и Десятникова.
Вся выручка от спектаклей будет направлена в фонд «City of Smile», поддерживающий детей, больных раком и заболеваниями крови.
20 сентября состоится благотворительный ужин под эгидой Посольства России, цель которого — вновь привлечь внимание общества к проблеме детской онкологии и подчеркнуть важную миссию фонда.