Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանն ու դեսպան Սերդար Քըլըչը Երևանում անցկացրել են իրենց վեցերորդ հանդիպումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
«Այս հանդիպման ընթացքում հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ժամանակ մշակված և համաձայնեցված հարցերը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման գործընթացի առաջմղման նպատակով: Այս համատեքստում նրանք մտքեր են փոխանակել 2022 թ. հուլիսի 1-ի հանդիպման ընթացքում սահմանահատումների վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության կյանքի կոչման շուրջ։ Հատուկ ներկայացուցիչները համաձայնել են արագացնել այս գործընթացը:
Հատուկ ներկայացուցիչները նաև պայմանավորվել են, որ երկու երկրների համապատասխան մարմինները կկատարեն անհրաժեշտ տեխնիկական ուսումնասիրությունները՝ Գյումրի–Կարս երկաթուղու և էլեկտրահաղորդիչ գծի վերականգնման ու գործարկման համար։
Նրանք նաև պայմանավորվել են, որ ջանքեր կգործադրվեն մշակույթի և ակադեմիական ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, մասնավորապես բարձրագույն կրթական հաստատությունների ուսանողների համար կրթաթոշակների հնարավորություններ ստեղծելու և պատմական Անիի/Մետաքսի ճանապարհի կամրջի համատեղ վերականգնման միջոցով:
Հատուկ ներկայացուցիչները նաև համաձայնել են իրականացնել անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ միտված այլ հետաքրքրված ընկերությունների կողմից 2026 թվականի ամռանից տարբեր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելուն, ինչը կավելացնի օդային երթուղիների և թռիչքների թիվը երկու երկրների միջև:
Եզրափակելով՝ հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են հանձնառությունը շարունակել այս գործընթացն առանց որևէ նախապայմանի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Քըլըչին Մարգարայի սահմանային անցակետի տարածքում դիմավորել է Հայաստանի ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։

12 Сентябрь 2025 - 15:02 AMT
Специальные представители по нормализации армяно-турецких отношений — вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян и посол Турции Сердар Кылыч — провели в Ереване шестую встречу, сообщает МИД Армении.
«В ходе встречи специальные представители подтвердили согласованные ранее договорённости в целях продвижения процесса полной нормализации отношений между Арменией и Турцией. В этом контексте они обсудили реализацию соглашения, достигнутого 1 июля 2022 года, касающегося пересечения границы. Представители договорились ускорить этот процесс», — говорится в сообщении.
Стороны также пришли к соглашению, что соответствующие ведомства двух стран проведут необходимые технические исследования для восстановления и запуска железной дороги Гюмри–Карс и линии электропередачи.
Дополнительно было решено приложить усилия для укрепления сотрудничества в сферах культуры и академии, в частности, создать возможности предоставления стипендий студентам вузов и совместно восстановить мост на историческом пути Ани/Шелковый путь.
Также достигнута договоренность о проведении работ, направленных на привлечение авиакомпаний к открытию новых маршрутов с лета 2026 года, что увеличит количество авиарейсов между странами.
«В заключение специальные представители подтвердили приверженность продолжению этого процесса без каких-либо предварительных условий», — отмечается в сообщении.