12 Սեպտեմբեր 2025 - 14:53 AMT
Հայաստանի Ազգային ժողովը 94 կողմ ձայնով վավերացրել է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) 190-րդ «Բռնության և ոտնձգության մասին» կոնվենցիան, հայտնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Նշվում է, որ դրա դրույթները վերաբերում են և՛ պետական, և՛ մասնավոր հատվածներին։ Կոնվենցիայով նախատեսվում է կանխարգելել ու բացառել աշխատանքային հարաբերություններում բռնությունն ու ոտնձգությունը՝ ընդգրկելով աշխատողներին, աշակերտներին, կամավորներին, աշխատանք փնտրողներին և նույնիսկ արդեն աշխատանքը դադարեցրած անձանց։
Փաստաթուղթը միտված է նպաստելու գենդերային հավասարության ապահովմանը, կանանց տնտեսական ակտիվացմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։
Նախարարության հաղորդմամբ՝ կոնվենցիայի վավերացումը համահունչ է նաև Սոցիալական արդարության գլոբալ կոալիցիայի շրջանակում արժանապատիվ աշխատանքի և սոցիալական արդարության մշակույթի ամրապնդման նպատակներին։
Նշվել է, որ թեև Հայաստանի օրենսդրությամբ արդեն ամրագրված են հարկադիր աշխատանքի, խտրականության, բռնության և սեռական ոտնձգության արգելքներ, կոնվենցիայի վավերացումը ենթադրում է լրացուցիչ բարեփոխումների իրականացում։

Национальное собрание Армении 94 голосами «за» ратифицировало Конвенцию №190 Международной организации труда о насилии и домогательствах, сообщает Министерство труда и социальных вопросов.
Отмечается, что ее положения распространяются как на государственный, так и на частный сектор. Конвенция предусматривает предотвращение и исключение насилия и домогательств в трудовых отношениях, включая работников, учеников, волонтеров, соискателей и даже лиц, уже прекративших трудовую деятельность.
Документ направлен на содействие обеспечению гендерного равенства, расширение экономической активности женщин и защиту прав человека.
По информации министерства, ратификация конвенции соответствует также целям Глобальной коалиции за социальную справедливость, направленным на укрепление культуры достойного труда и равенства.
Подчеркивается, что, несмотря на то что законодательство Армении уже закрепляет запрет на принудительный труд, дискриминацию, насилие и сексуальные домогательства, ратификация документа предполагает проведение дополнительных реформ.