12 Սեպտեմբեր 2025 - 14:56 AMT
Հովհաննես Թումանյանի անվան ազգային տիկնիկային թատրոնը ներկայացրել է իր բեմադրությունը Բրազիլիայի Ժոնվիլ քաղաքում անցկացված «Animaneco Joinville» յոթերորդ միջազգային տիկնիկային թատերական փառատոնին։
ԿԳՄՍՆ-ի հանրային կապերի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ՝ թատրոնը հանդես է եկել «Մատնաչափիկը» ներկայացմամբ, որը երկու անգամ խաղացել է պորտուգալերենով։
Փառատոնի ընթացքում կայացել են մի շարք հանդիպումներ։ Թատրոնի գործունեությամբ հետաքրքրված են եղել Արգենտինայի և Բրազիլիայի մի շարք միջազգային փառատոների ղեկավարներ, ինչի արդյունքում ձեռք են բերվել նախնական պայմանավորվածություններ 2026-2028 թվականներին անցկացվելիք փառատոներին մասնակցության վերաբերյալ։
Բրազիլիայի «Animaneco Joinville» փառատոնին մասնակցել է 24 թատերախումբ տարբեր երկրներից՝ Լատինական Ամերիկայից և եվրոպական առաջատար թատերական կենտրոններից։
Այցի շրջանակում, Բրազիլիայի և Արգենտինայի հայ համայնքների առաջարկով, թատրոնի ներկայացումներ կազմակերպվել են Սաո Պաուլոյի և Բուենոս Այրեսի հայկական դպրոցների երեխաների համար։ Բացի այդ, անցկացվել են վարպետության դասեր ստվերային տիկնիկների պատրաստման թեմայով։

Национальный театр кукол имени Ованеса Туманяна представил свой спектакль на седьмом Международном фестивале кукольного театра «Animaneco Joinville», прошедшем в бразильском городе Жоинвиль.
Как сообщает управление общественных связей и информации Минобразования, науки, культуры и спорта Армении, театр дважды сыграл постановку «Дюймовочка» на португальском языке.
В рамках фестиваля состоялись ряд встреч. Руководители международных форумов из Аргентины и Бразилии проявили интерес к деятельности театра, что позволило достичь предварительных договоренностей об участии в фестивалях 2026–2028 годов.
В «Animaneco Joinville» приняли участие 24 театральные труппы из разных стран — ведущих театральных центров Латинской Америки и Европы.
В ходе визита, по инициативе армянских общин Бразилии и Аргентины, театр организовал представления для детей армянских школ в Сан-Паулу и Буэнос-Айресе. Кроме того, были проведены мастер-классы по изготовлению теневых кукол.