ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն սեպտեմբերի 12-ին հյուրընկալել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենին։
Կողմերը անդրադարձ են կատարել ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող բոլոր կարևոր ուղղություններին, ներառյալ՝ օգոստոսի 8-ին ստորագրված երկկողմ հուշագրերի իրագործումը։
Քննարկման առանցքում եղել են էներգետիկայի, արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում նորարարական համագործակցության հնարավորությունները։
«Արարատ Միրզոյանը և Բրենդան Հենրեհենը քննարկել են նաև Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հռչակագրի իրականացմանն, այդ թվում՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) կյանքի կոչմանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա հաղորդակցությունների և ենթակառուցվածքների ցանցի ընդլայնման կարևորությունը՝ ինչպես տարածաշրջանային խաղաղության, այնպես էլ ավելի լայն աշխարհագրությամբ փոխկապակցվածության ավելացման համատեքստում»– ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Միրզոյանը կարևորել է ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունն ու ցուցաբերած ջանքերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային գործընթացների շուրջ։

12 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял в Ереване руководителя Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента США Брендана Ханрахана.
Стороны обсудили ключевые направления укрепления стратегического партнерства между Арменией и США, включая реализацию двусторонних меморандумов, подписанных 8 августа.
В центре внимания оказались возможности инновационного сотрудничества в сферах энергетики, искусственного интеллекта и полупроводников.
«Арарат Мирзоян и Брендан Ханрахан обсудили также вопросы реализации трехсторонней декларации, подписанной в Вашингтоне лидерами Армении, Азербайджана и США, в том числе инициативы TRIPP – „Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания“. Обе стороны подчеркнули важность расширения коммуникаций и инфраструктурных связей на основе согласованных принципов – как в контексте установления мира в регионе, так и в более широком географическом масштабе», – говорится в сообщении.
Мирзоян отметил важность последовательной поддержки и усилий со стороны США.
Во время встречи стороны также обменялись мнениями по региональным и международным процессам.
*8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По итогам встречи была подписана совместная декларация. В рамках визита министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии трех лидеров парафировали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».