Հայաստանը միացել է այն պետություններին, որոնք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում հավանություն են տվել «Նյու Յորքի հռչակագրին»՝ ի աջակցություն Պաղեստինի և Իսրայելի հակամարտության խաղաղ կարգավորման։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հաստատել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ «Նյու Յորքի հռչակագիրը»։ Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 142 պետություն, այդ թվում՝ Հայաստանը, դեմ՝ 10-ը, 12 երկիր ձեռնպահ է մնացել, գրում է Radar Armenia-ն։
Դեմ քվեարկած երկրների շարքում հայտնվել են Իսրայելը, ԱՄՆ-ն, Արգենտինան, Պարագվայը, Հունգարիան, Իռլանդիան, Իտալիան, Պանաման, Պալաուն և Միկրոնեզիայի Դաշնային Նահանգները։
Ձեռնպահ մնացածների թվում են 12 պետություն, որոնց շարքում եղել են Կամերունը, Դոմինիկյան Հանրապետությունը, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Հարավային Սուդանը, Մոլդովան, Սամոան և այլ երկրներ։
Ֆրանսիան և Սաուդյան Արաբիան հանդես են եկել նախաձեռնությամբ՝ կոչ անելով անհապաղ և անշրջելի քայլեր ձեռնարկել երկու պետությունների խաղաղ համակեցության ուղղությամբ, ինչպես նաև դադարեցնել բռնությունները և Գազայի հատվածի վերահսկողությունը հանձնել Պաղեստինի ազգային ինքնավարությանը։

Армения присоединилась к странам, поддержавшим «Нью-йоркскую декларацию» на Генеральной ассамблее ООН, предусматривающую мирное урегулирование палестино-израильского конфликта, сообщает Radar Armenia.
Документ получил 142 голоса «за», включая Армению, 10 — против, и 12 воздержавшихся. Против высказались Израиль, США, Аргентина, Парагвай, Венгрия, Ирландия, Италия, Панама, Палау и Федеративные Штаты Микронезии.
Среди воздержавшихся были Камерун, Доминиканская Республика, Северная Македония, Южный Судан, Молдова, Самоа и другие страны.
Инициатива, представленная Францией и Саудовской Аравией, предусматривает двухгосударственное решение, прекращение насилия и передачу контроля над сектором Газа Палестинской национальной автономии.