15 Սեպտեմբեր 2025 - 06:12 AMT
Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի հնարավորինս սեղմ ժամկետում ստորագրումը լրջագույն քայլ կլինի հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսնակ Անի Բադալյանը, գրում է Արմենպրեսը։
«Երբ այս տարվա մարտի 13-ին հայտարարվեց Հայաստան-Ադրբեջան համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցման մասին, հայկական կողմը միաժամանակ հայտնեց համաձայնագրի արագ ստորագրման իր պատրաստակամությունը:
Այս մոտեցումը վերահաստատվեց օգոստոսի 8-ին համաձայնագրի նախաստորագրմամբ, որը, որպես խաղաղության հաստատումն արձանագրող կարևոր իրադարձություն, արժանացավ միջազգային լայն աջակցության:
Ստորագրման ամսաթվի հարցում Հայաստանի սկզբունքային մոտեցումը չի փոփոխվել. հնարավորինս սեղմ ժամկետում համաձայնագրի ստորագրումը լրջագույն քայլ կլինի հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ»,- ընդգծել է Բադալյանը։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը, ելույթ ունենալով Հռոմի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում, հայտարարել է, որ Թուրքիան ակնկալում է, որ 2026 թվականի առաջին կեսին Հայաստանը և Ադրբեջանը կստորագրեն խաղաղության պայմանագիրը։

Армения вновь подтвердила свою позицию по поводу необходимости как можно скорее подписать мирный договор с Азербайджаном, считая это важнейшим шагом к институционализации устойчивого мира. Об этом заявила пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Ани Бадалян, передает «Арменпресс».
«Когда 13 марта этого года было объявлено о согласовании текста армяно-азербайджанского соглашения, армянская сторона одновременно выразила готовность к его скорейшему подписанию. Этот подход был вновь подтверждён 8 августа при предварительном подписании договора, что стало важным событием в процессе установления мира и получило широкую международную поддержку.
Принципиальная позиция Армении по срокам подписания остается неизменной: подписание соглашения в максимально сжатые сроки станет серьёзным шагом на пути институционализации достигнутого мира», — подчеркнула Бадалян.
Ранее министр иностранных дел Турции Хакан Фидан, выступая в Институте международных отношений в Риме, заявил, что Турция ожидает подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном в первой половине 2026 года.