15 Սեպտեմբեր 2025 - 07:46 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն-2025» անվտանգային միջազգային համաժողովի ընթացքում պարզաբանել է, թե ինչու է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Ըստ նրա՝ նա արել է դա, որ ճանաչի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ինչո՞ւ եմ ես ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մի պարզ պատճառով։ Յուրաքանչյուր երկրի տարածքային ամբողջականությունը պարփակված է հարևանների տարածքային ամբողջականությամբ։ Հետևաբար, ինչո՞ւ եմ ես ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, որպեսզի ճանաչեմ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ուրիշ ճանապարհ պարզապես չկա։
Մենք հետևողականորեն իրականացնում ենք լեգիտիմության վրա հիմնված անվտանգության այդ ռազմավարությունը և այդ ռազմավարությունն է հնարավոր դարձրել խաղաղությունը»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցավ կարևորագույն խոսակցություն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այստեղ էր, որ մենք հենվեցինք Ալմաթիի հռչակագրի վրա, ու տեղի ունեցավ շրջադարձային իրադարձություն՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայտարարեցին՝ պատրաստ են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա»,- շարունակել է Փաշինյանը։
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմաթիի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Նրանք հաստատեցին, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար։

15 Сентябрь 2025 - 08:07 AMT
Выступая на международной конференции «Комплексная безопасность и устойчивость–2025», премьер-министр Никол Пашинян пояснил, почему признал территориальную целостность Азербайджана.
«Я сделал это, чтобы признать территориальную целостность Армении», — отметил он, передаёт Panorama.am .
«Почему я признал территориальную целостность Азербайджана? По простой причине: территориальная целостность каждой страны замыкается в целостности соседей. Поэтому, чтобы признали целостность Армении, нужно было признать целостность Азербайджана — другого пути просто нет.
Мы последовательно реализуем стратегию безопасности, основанную на легитимности, и именно эта стратегия сделала возможным мир», — заявил Пашинян.
Он также добавил, что 6 октября 2022 года в Праге состоялся ключевой разговор, о чём сообщает также Sputnik Армения.
«Именно там мы опирались на Алма-Атинскую декларацию, и произошло поворотное событие — Армения и Азербайджан заявили о готовности признать территориальную целостность друг друга на её основе», — продолжил он.
6 октября 2022 года в Праге Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года, согласно которым обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Это стало основой для работы комиссий по делимитации границ.