ՀՀ առողջապահության նախարարությունը գրիպի ակտիվ շրջանին ընդառաջ ձեռք է բերել քառավալենտ պատվաստանյութ և բաշխել այն առողջության առաջնային պահպանման բոլոր կազմակերպություններին։
Բոլոր քաղաքացիները, անկախ հաշվառումից, կարող են անվճար պատվաստվել պոլիկլինիկաներում կամ ամբուլատորիաներում։
Նախարարությունը խորհուրդ է տալիս պատվաստվել հատկապես ռիսկային խմբում գտնվող անձանց՝ հղիներին, 6 ամսականից 5 տարեկան երեխաներին, տարեցներին, քրոնիկ հիվանդներին, բուժաշխատողներին, ինչպես նաև փակ կազմակերպությունների աշխատակիցներին ու շահառուներին։
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում դետքային համաճարակաբանական դիտարկման շրջանակում կատարված լաբորատոր հետազոտություններում Հայաստանում գրիպի վիրուս չի հայտնաբերվել։ Փոխարենը արձանագրվել են այլ շնչառական վարակների հարուցիչներ՝ ռինովիրուս, պարագրիպ, ադենովիրուս, մետապնևմավիրուս և կորոնավիրուսային հիվանդության SARS-Cov-2։
Առողջապահության նախարարությունը հիշեցնում է, որ գրիպից պաշտպանվելու և դրա բարդություններից խուսափելու լավագույն միջոցը մնում է պատվաստումը։

15 Сентябрь 2025 - 13:20 AMT
Министерство здравоохранения Армении сообщило, что во всех поликлиниках и амбулаториях страны доступны бесплатные прививки от гриппа, призвав население привиться до активного сезона.
Минздрав приобрел четырехвалентные вакцины против гриппа и распределил их по всем организациям первичного звена здравоохранения. Все граждане, независимо от места регистрации, могут бесплатно пройти вакцинацию в поликлиниках или амбулаториях.
Особенно рекомендуется прививка лицам из группы риска: беременным женщинам, детям от 6 месяцев до 5 лет, пожилым людям, пациентам с хроническими заболеваниями, медицинским работникам, а также сотрудникам и подопечным закрытых учреждений.
По данным эпидемиологического надзора за прошлую неделю, в Армении вирус гриппа выявлен не был. Вместо этого зарегистрированы другие возбудители респираторных инфекций — риновирус, парагрипп, аденовирус, метапневмовирус и коронавирус SARS-CoV-2.
Минздрав напоминает, что вакцинация остаётся самым эффективным средством защиты от гриппа и его осложнений.