Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը հայտարարել է, որ իր հայրենիքի համար պատրաստ է ամեն ինչի՝ միաժամանակ մեղադրելով իշխանություններին երկրի թուրքացման գործընթացի մեջ։
«Ինձ դատարան են բերել լոկ նրա համար, որ մարդկանց հողատարածքներ եմ տվել, որ մարդիկ բնակարաններ, կենցաղսպասարկման օբյեկտներ կառուցեն»,- ասել է նա Հակակոռուպցիոն դատարանի մոտ լրագրողների հետ զրույցում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա, երկրաշարժ տեսած քաղաքապետը եթե նմանատիպ գործելաոճ չի ձեռնարկում, պետք է վռնդեն քաղաքապետարանից, քաղաքից։
Հարցին՝ իր որդին Սրբազանի դատին մասնակցելու համար է հայտնվել իրավապահների ուշադրության կենտրոնում, Ղուկասյանը պատասխանել է. «Երբ գնաց Սրբազանի դատին, ես իրեն ասացի՝ քեզ անպայման կկալանավորեն, գլխիդ մի բան կանեն»։
Պատասխանելով այն հարցին, թե մտահոգությունի չունի՞, որ այս քայլերով կարող են իրեն ստիպել հրաժարական տա՝ Ղուկասյանն ասել է, որ վախեցողներից չէ։
«Ես այդ տեսակը չեմ, վախեցողներից չեմ, ինչ ուզում են անեն, ոնց ուզում են անեն, ամեն տեղն էլ տղամարդու տեղ է։ Իմ հայրենիքի համար ամեն ինչի պատրաստ եմ։ Ինձ ընդհանրապես պետք չէ այս հասակում պետական կառույցում աշխատել, ուզում եմ հանգիստ ապրել, բայց տեսնում եմ, որ երկիրը վտանգի մեջ է, երկիրը տանում են թուրքացման»,–ասել է նա։
Գյումրու համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդին՝ Սպարտակ Ղուկասյանը, ձերբակալվել է։ Գործի համատեքստում Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու նպատակով պաշտոնատար անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի կամ մերձավորի կամ նշված անձանց դաստիարակության, խնամքի կամ հսկողության տակ գտնվողի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)։ Այժմ նա տնային կալանքի տակ է։

16 Сентябрь 2025 - 09:18 AMT
Мэр Вардан Гукасян отметил, что оказался в поле зрения властей из-за своей деятельности в интересах общины, одновременно обвинив правительство в том, что страну ведут к «тюркизации». Выступая перед журналистами у Антикоррупционного суда, он заявил, что его привлекли к суду лишь за то, что выделял людям земельные участки для строительства домов и объектов обслуживания.
«Мэр, переживший землетрясение, который не действует таким образом, должен быть выгнан из мэрии и из города», — сказал он.
Отвечая на вопрос о своём сыне Спартаке Гукасяне, который был арестован после участия в судебном заседании по делу священнослужителя, Гукасян отметил: «Когда он пошёл туда, я ему сказал: тебя обязательно арестуют, с тобой что-то сделают.»
На вопрос, не опасается ли он давления с целью вынудить уйти в отставку, мэр ответил: «Я не из тех людей. Я не боюсь — пусть делают что хотят и как хотят. Везде мужчина должен уметь стоять. Я готов на всё ради своей родины. В моём возрасте мне вовсе не нужно работать в госструктурах, я хочу спокойно жить, но вижу, что страна в опасности, её ведут к тюркизации».
Сын мэра, Спартак Гукасян, был арестован в рамках уголовного дела, возбужденного следственным управлением Ширакской области. Ему инкриминируются статьи 297 (хулиганство) и 452 (насилие в отношении должностного лица или его родственников с целью воспрепятствования законной политической или служебной деятельности). В настоящее время он находится под домашним арестом.