ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի պաշտոնյա անձը 2024 թվականի հունիսին Երևանում գազամատակարարման աշխատանքներ իրականացնող ընկերությունից կաշառք է ստացել՝ անարդյունավետ կամ ժամկետանց աշխատանքները չնկատելու և շահագործման թույլտվություն տրամադրելու դիմաց։ Կաշառքի չափը կազմել է 245,000 դրամ, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն։
Մեկ այլ դրվագով, նույն նպատակով տեսչական մարմնի մեկ այլ պաշտոնյայի հետ ձեռք է բերվել համաձայնություն 200,000 դրամի չափով կաշառքի մասին։
Նախաքննության արդյունքում բացահայտվել են նաև մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալու փաստեր։ Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ գազամատակարարման աշխատանքներ իրականացնող ընկերության տնօրենը 2024 թվականի հոկտեմբերին առևտրային կազմակերպությունների աշխատակիցներին վճարել է 300,000 դրամ՝ գազաբաշխիչ կայանի կառուցման փաստաթղթերում կեղծ տվյալներ ներառելու համար՝ այն մասին, թե իբր աշխատանքներն ավարտված են։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հիմքով մեղադրանք է առաջադրվել տեսչական մարմնի երկու պաշտոնատար անձանց, իսկ առևտրային ընկերությունների աշխատակիցներին՝ 272-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի համաձայն։
Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել են տնային կալանք, վարչական հսկողություն, գրավ և պաշտոնավարման կասեցում։
Նախաքննությունն ավարտվել է, և մեղադրական եզրակացությամբ նյութերն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն դատարան։
Ծանուցում. հանցագործության մեջ մեղադրվող անձը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունը դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով ապացուցված չէ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով։

По данным Антикоррупционного комитета, в июне 2024 года должностное лицо Инспекционного органа по градостроительству, технической и противопожарной безопасности в Ереване получило взятку в размере 245 000 драмов от компании, выполнявшей работы по газоснабжению. Взамен он не выявил неэффективные или просроченные работы и выдал разрешение на эксплуатацию.
В другом эпизоде достигнута договоренность с другим должностным лицом инспекции о получении взятки в размере 200 000 драмов с той же целью.
В ходе следствия выявлены факты коррупции и в частном секторе. В частности, установлено, что директор компании, занимавшейся газоснабжением, в октябре 2024 года выплатил 300 000 драмов сотрудникам коммерческих организаций за внесение ложных сведений в документы о строительстве газораспределительной станции — якобы о завершении работ.
Двум должностным лицам инспекции предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса Армении, а сотрудникам коммерческих компаний — по пункту 3 части 2 статьи 272.
В качестве мер пресечения применены домашний арест, административный надзор, залог и временное отстранение от должности.
Предварительное следствие завершено, материалы с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд.
Примечание: обвиняемые считаются невиновными, пока их вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда, в соответствии с УПК РА.