16 Սեպտեմբեր 2025 - 13:00 AMT
Հայաստանը կորոշի իր մասնակցության ձևաչափը սեպտեմբերի 29-ին Մինսկում կայանալիք ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին։ Այս մասին Մինսկում լրագրողներին հայտնել է Համագործակցության գլխավոր քարտուղարի առաջին տեղակալ Իգոր Պետրիշենկոն։
Միջոցառումը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 29-ին Մինսկում։ Օրակարգում նախատեսվում է քննարկել 14 հարց, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայաստանը ևս հաստատել է իր մասնակցությունը։ Այժմ այդ հարցը մշակվում է։ Սա այն հարցն է, որի վերաբերյալ հայկական կողմը պետք է որոշում կայացնի՝ իր մասնակցությունն ավելի արդյունավետ տեսնելու համար։ Հետևաբար, նրանք են կայացնելու որոշումը», – ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հայկական կողմը առկա ձևաչափով կմասնակցի Մինսկում կայանալիք ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն 2024–ի մայիսի 15-17-ը այցելել էր Լեռնային Ղարաբաղ։ Նա հայտարարել էր, որ 2020 թվականի պատերազմից առաջ (դիմելով Իլհամ Ալիևին՝ նա ասել էր` «ձեր ազատագրական պատերազմից» առաջ) ինքն ու Ալիևը զրուցել են և եկել այն եզրակացության, որ պատերազմում հաղթել հնարավոր է։ Նա հավելել էր` հիմա եկել է այն ծանր ժամանակը, երբ պետք է վերակենդանացնել այդ տարածքները։
Հունիսի 13–ին խորհրդարանում ելույթ ունենալիս Փաշինյանը հայտարարեց որ ո՛չ ինքը, ո՛չ էլ երկրի որևէ պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ այդ երկրի նախագահը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է, և դա պայմանավորված է Բելառուսի նախագահի արած հայտարարություններով։

Армения подтвердила участие в заседании Совета глав правительств стран Содружества Независимых Государств (СНГ), которое пройдет 29 сентября в Минске. Об этом сообщил журналистам в Минске первый заместитель генерального секретаря СНГ Игорь Петришенко. По его словам, формат участия армянской стороны пока окончательно не решен.
Как сообщает «Sputnik Армения», в повестке встречи предусмотрено обсуждение 14 вопросов.
«Армения также подтвердила свое участие. Вопрос сейчас прорабатывается. Это то решение, которое армянская сторона должна принять, чтобы сделать участие более эффективным. Соответственно, именно они примут окончательное решение», — отметил он, отвечая на вопрос, примет ли Армения участие в саммите в текущем формате.
Напомним, что с 15 по 17 мая 2024 года президент Белоруссии Александр Лукашенко посетил Нагорный Карабах. Он заявил, что до войны 2020 года (обратившись к Ильхаму Алиеву, он назвал ее «вашей освободительной войной») они с Алиевым пришли к выводу, что победа возможна. По его словам, сейчас наступило тяжелое время, когда необходимо возрождать эти территории.
13 июня премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в парламенте, что ни он, ни какой-либо другой официальный представитель Армении не посетит Белоруссию до тех пор, пока ее президентом остается Александр Лукашенко. Такое решение связано с публичными заявлениями белорусского лидера.