16 Սեպտեմբեր 2025 - 14:14 AMT
Զաքարյան․ Մինչ Ադրբեջանը կառուցում է Սյունիքին միացող հատվածի արևելյան մասը, Թուրքիան կառուցում է արևմտյանը
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը Սյունիքով անցնող ճանապարհը դիտարկում են որպես անխոչընդոտ տրանսպորտային կապ ստեղծելու կարևորագույն տարր ոչ միայն իրենց, այլև Ասիայի և Եվրոպայի միջև։
Նա նշել է, որ մինչ Ադրբեջանը կառուցում է Սյունիքին միացող հատվածի արևելյան մասը, Թուրքիան կառուցում է արևմտյանը։
«44-օրյա պատերազմից ի վեր, Բաքուն համառորեն պահանջում է, որ Հայաստանը Սյունիքում ստեղծի, ըստ իրենց՝ «Զանգեզուրի միջանցքը», ձգտելով իր լոգիստիկ հնարավորություններն ինտեգրել թուրքական մեգանախագծերին:
Ադրբեջանն արագ տեմպերով կառուցում է Հորադիզ-Աղբենդ երկաթուղին, որը պետք է արևելյան կողմից միանա Սյունիքի ճանապարհին: Ադրբեջանի երկաթուղիների (ADY) տվյալներով՝ շինարարական աշխատանքների 67%-ն արդեն ավարտվել է: Շուրջ106 կմ երկարությամբ այս ճանապարհի հիմնաքարը դրվել է անձամբ Էրդողանի կողմից, 2021թ․ հոկտեմբերին, երբ Հայաստանում Փաշինյանն արդեն վերընտրվել էր։ ՀՀ-ում արտահերթ ընտրություններից հետո թուրք-ադրբեջանական կողմը կարծես վստահ էր, որ Արցախի հարցը «լուծվելու է» Ադրբեջանի օգտին և իրենք ստանալու են անխոչընդոտ անցում դեպի Նախիջևան։ Այդ պատճառով էլ սկսել էին «Միջին միջանցքի» այդ հատվածի շինարարության աշխատանքները։
Մինչ Ադրբեջանը կառուցում է Սյունիքին միացող հատվածի արևելյան մասը, Թուրքիան կառուցում է նրա արևմտյան հատվածը։ Թուրքական Կարս-Դիլուչու երկաթուղին, չնայած իր 224 կմ երկարությանը՝ հանդիսանում է Անկարայի և Բաքվի հավակնոտ ծրագրերի ամենակարևոր օղակներից մեկը։
Կարս-Դիլուչու երկաթուղու կառուցման ավարտից հետո, 2029թ․ Կարսից մինչև ադրբեջանական սահման ճանապարհի տևողությունը կկազմի ընդամենը 85 րոպե։ Նախագծի իրականացումը արմատապես կփոխի տարածաշրջանի լոգիստիկ դերը։ Կարսը կդառնա բեռնափոխադրման հիմնական դարպաս, Իգդիրը՝ առևտրի կենտրոն, իսկ Արալըքը և Դիլուչուն կծառայեն որպես ռազմավարական կարևորության անցակետեր։ Ենթադրվում է, որ այս հատվածում տարեկան բեռնափոխադրումները կկազմեն մինչև 15 միլիոն տոննա, իսկ ուղևորահոսքը՝ 5․5 միլիոն մարդ։
Թուրքիայի ղեկավարությունը նախագծին տալիս է մեծ նշանակություն՝ այն անվանելով «կամուրջ Ասիայի և Եվրոպայի միջև», որը կամրապնդի Թորքիայի ռազմավարական լիդերությունը «նոր Մետաքսի ճանապարհին»։ Տնտեսական տեսանկյունից, կանխատեսվում է, որ նոր գիծը, ինտեգրվելով արդեն գործող Բաքու-Թբիլիսի-Կարս մայրուղու հետ, Թուրքիայի արտաքին առևտրում կտրուկ կբարձրացնի երկաթուղային բեռնափոխադրումների բաժինը՝ ներկայիս 1%-ից հասնելով մինչև 4%։ Ակնկալվում է նաև, որ երկաթուղային գծից բացի, երթուղին կներառի նավթի և գազի խողովակաշարեր, ինչպես նաև օպտիկամանրաթելային գծեր։ Հատկանշական է, որ թուրքական երկաթուղին ֆինանսավորում են ճապոնական, ավստրիական, շվեդական, ինչպես նաև ԵՄ ընկերությունները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Զաքարյանը հավելել է, որ թուրք քաղաքական գործիչների հայտարարությունները վկայում են, որ պաշտոնական Անկարան վստահ է Սյունիքով անխոչընդոտ ճանապարհի գործարկման հարցում, առանց որի թե՛ ադրբեջանական Հորադիզ-Աղբենդ, թե՛ թուրքական Կարս-Դիլաչու նախագծերն անօգուտ և անիմաստ կլինեն։
«Սակայն Սյունիքով անխոչընդոտ ճանապարհների ապաշրջափակումը մնում է բարդ և հակասական հարց։ Հայաստանը պետք է շարունակի պնդել, որ Զանգելան-Նախիջևան երկաթուղային գծի փոխարեն վերականգնվի բոլորովին այլ՝ Իջևան-Ղազախ երկաթուղային գիծը։ Այս գիծը կառուցվել է շատ ավելի ուշ, բայց ապահովել է Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև կապը, սակայն ոչ թե Սյունիքի մարզի, այլ Երևանի միջոցով։ Այն էականորեն կարող է ավելացնել Հայաստանի դերը միջազգային բեռնափոխադրումներում, ինչպես նաև զարգացնել երկաթգծային ցանցը։
Եթե Հայաստանը պնդի Իջևան-Ղազախ երկաթգծի հանգույցի գործարկման վրա, ապա կմեծանա Հայաստանի լոգիստիկ դերը, նրա անվտանգությունը, տնտեսական շահավետությունը, ինչպես նաև Սյունիքի մարզով անցնելիք անխոչընդոտ երթուղիները չեն սպառնա Հայաստանի ընդհանուր անվտանգությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։
Ի թիվս այլ բաների, Անկարայի և Բաքվի «տրանսպորտային և լոգիստիկ նկրտումները» դիմադրության են բախվում նաև Իրանի կողմից։ Իրանը նույնպես առաջ է մղում սեփական տրանսպորտային նախագիծը, որը համապատասխանում է իր ազգային շահերին. այն «Արաս տարանցիկ միջանցքի» վերագործարկման գաղափարն է՝ որպես Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև կարճացված երթուղի։ Այս նախագիծը կարող է դառնալ Սյունիքի կապուղիներին այլընտրանք։
Դեռևս 2022թ․ հայտարարվել է, որ Ադրբեջանը համաձայնության է հասել Իրանի Արևելյան Ադրբեջան նահանգով այլընտրանքային միջանցքի կառուցման հարցում, սակայն նախագծի նկատմամբ հետաքրքրությունը գործնականում մարել է աշխարհաքաղաքական դժվարությունների և ենթակառուցվածքային լուծումների թանկ լինելու պատճառով։ Այժմ Ադրբեջանի հետաքրքրությունն ամբողջությամբ տեղափոխվել է դեպի Սյունքով անցնող կապուղիներ։
Առաջարկվող երեք տրանսպորտային ուղիներից ո՞րը կիրականացվի՝ հայկականը (Իջևան-Ղազախ), իրանականը (Արաս), թե՞ թուրք-ադրբեջանականը (Սյունիք)՝ վերջնական խոսքը այս պահին մնում է Միացյալ Նահանգներին, որը մինչև վերջերս տեսանելի հետաքրքրություն չէր ցուցաբերում Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների նկատմամբ։ Այս կերպ շոշափելի են դառնում նաև դեպի Կասպից ծով և Միջին Ասիա ձգտող ամերիկյան հավակնությունները»,–գրել է Զաքարյանը։
Նա նշել է, որ 2026թ․ ընտրություններն այս հարցում ևս որոշիչ կլինեն։
«Գործող կառավարիչների վերարտադրության, այնուհետև ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության պայմաններում, ամենայն հավանականությամբ գործի կդրվի տարածաշրջանային լոգիստիկ կապուղիների թուրք-ադրբեջանական տարբերակը։ Որքանո՞վ այն կբավարարի Իրանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի և Հայաստանի շահերը՝ դժվար չէ կռահել։ Տեսանելի է միայն այն, որ այս պահի դրությամբ Հարավային Կովկասը կանգնած է չլուծված և կիսատ մնացած բարդ ու հակասական խնդիրների շեմին, ինչը կարող է ռեգիոնալ նոր բախումների առիթ հանդիսանալ՝ հետին պլան մղելով տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման առկա մոդելները»,–ասվում է գրառման մեջ։

16 Сентябрь 2025 - 14:53 AMT
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян написал на своей странице в Facebook, что Турция и Азербайджан рассматривают дорогу через Сюник как ключевой элемент бесперебойного транспортного соединения не только между собой, но и между Азией и Европой.
Он отметил, что пока Азербайджан строит восточную часть дороги, соединяющуюся с Сюником, Турция возводит западную.
«После 44-дневной войны Баку настойчиво требует, чтобы Армения создала в Сюнике так называемый «Зангезурский коридор», стремясь интегрировать свои логистические возможности в турецкие мегапроекты. Азербайджан ускоренными темпами возводит железную дорогу Горадиз–Агбенд, которая должна с востока примкнуть к сюникскому маршруту. По данным Азербайджанских железных дорог (ADY), строительные работы завершены на 67%. Длина линии составляет 106 км, ее закладку в октябре 2021 года лично провел президент Эрдоган, когда в Армении уже состоялись внеочередные выборы. Турецко-азербайджанская сторона тогда была уверена, что карабахский вопрос «будет решен» в пользу Азербайджана и они получат беспрепятственный проход в Нахичевань. Поэтому и были начаты работы на данном участке «Среднего коридора».
Пока Азербайджан строит восточную часть, Турция возводит западную. Железная дорога Карс–Дилуджу длиной 224 км является одним из важнейших звеньев амбициозных планов Анкары и Баку. После завершения строительства в 2029 году путь от Карса до азербайджанской границы будет занимать всего 85 минут. Это радикально изменит логистику региона: Карс станет главным грузовым узлом, Игдыр — центром торговли, а Аралык и Дилуджу — стратегическими пунктами. Годовой грузооборот на участке прогнозируется до 15 млн тонн, пассажиропоток — 5,5 млн человек.
Турецкое руководство придает проекту особое значение, называя его «мостом между Азией и Европой», который усилит роль Турции в «новом Шелковом пути». С экономической точки зрения, интеграция новой линии с уже действующей магистралью Баку–Тбилиси–Карс должна увеличить долю железнодорожных перевозок во внешней торговле Турции с нынешнего 1% до 4%. Кроме того, маршрут предполагается дополнить нефтегазопроводами и оптоволоконными линиями. Характерно, что финансирование проекта осуществляют японские, австрийские, шведские и европейские компании», — отметил Закарян.
По его словам, заявления турецких политиков показывают, что официальная Анкара уверена в запуске бесперебойной дороги через Сюник, без которой и азербайджанский проект Горадиз–Агбенд, и турецкий Карс–Дилуджу окажутся бесполезными.
«Однако разблокирование маршрутов через Сюник остается сложным и противоречивым вопросом. Армения должна продолжать настаивать на восстановлении Ижеван-Газахской железной дороги вместо линии Зангелан–Нахичевань. Эта дорога, построенная позднее, соединяла Азербайджан и Нахичевань через Ереван, а не через Сюник. Она способна значительно повысить роль Армении в международных грузоперевозках и укрепить железнодорожную сеть.
Если Армения будет добиваться функционирования узла Ижеван–Газах, ее логистическая роль, безопасность и экономическая выгода возрастут, а маршруты через Сюник перестанут угрожать ее суверенитету и территориальной целостности.
Кроме того, «транспортные и логистические устремления» Анкары и Баку встречают сопротивление со стороны Ирана. Тегеран продвигает собственный проект — возобновление «Арасского транзитного коридора» как сокращенного маршрута между Азербайджаном и Нахичеванью. Это может стать альтернативой сюникским путям.
Еще в 2022 году сообщалось о договоренности Азербайджана с Ираном по строительству альтернативного коридора через провинцию Восточный Азербайджан. Однако интерес к проекту практически угас из-за геополитических трудностей и высокой стоимости инфраструктуры. Теперь Азербайджан полностью сосредоточен на маршрутах через Сюник.
Какой из трех вариантов будет реализован — армянский (Ижеван–Газах), иранский (Арас) или турецко-азербайджанский (Сюник) — окончательное слово остается за Соединенными Штатами, которые до недавнего времени не проявляли заметного интереса к коммуникациям в Южном Кавказе. Но американские устремления к Каспийскому морю и Средней Азии становятся все более ощутимыми», — написал Закарян.
Он добавил, что выборы 2026 года будут решающими и в этом вопросе.
«При сохранении нынешних властей и изменении Конституции Армении, с высокой вероятностью будет реализован турецко-азербайджанский вариант региональных логистических коридоров. Насколько это устроит Иран, Россию, Грузию и саму Армению, догадаться нетрудно. Очевидно лишь, что Южный Кавказ стоит на пороге нерешенных и противоречивых проблем, которые могут привести к новым региональным столкновениям, отодвигая на задний план существующие модели разблокировки маршрутов», — говорится в публикации.
Между тем в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп официально договорились о запуске так называемого «пути Трампа».
«Маршрут позволит Азербайджану выйти в Нахичевань при полном уважении суверенитета Армении. Армения также создает эксклюзивное партнерство с США для развития этого коридора. Срок может быть продлен до 99 лет, а затем продлен еще на 99 лет. Мы ожидаем серьезного развития инфраструктуры, американские компании с нетерпением ждут выхода на эти рынки и готовы вкладывать крупные суммы, что принесет выгоду трем нашим государствам», — заявил Трамп.
11 сентября Пашинян уточнил, что Армения предоставила американской стороне не аренду земли на 99 лет, а право застройки.