Սահմանադրական դատարանն ավելի քան երկու ամիս անց, ի վերջո, քննության է ընդունել ընդդիմադիր պատգամավորների դիմումը, որով վիճարկվում է ՀԷՑ–ի վերաբերյալ հրատապ ռեժիմով ընդունված օրենքների համապատասխանությունը Սահմանադրությանը։
Ըստ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի, դիմումը ընդունվել է ընթացակարգային խախտումներով՝ հակառակ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքին ու դատարանի ներքին կարգերին, որոնք պարտադրում են որոշում կայացնել 30-օրյա ժամկետում, հայտնում է «Ազատությունը»։
Չնայած այդ պահանջին, ՍԴ-ն համապատասխան որոշումը չի հրապարակել։
Դատավոր Սեդա Սաֆարյանն ասել է. «Ոչ մի ժամկետ չի խախտվել, բոլորը օրինական, օրենքով, Սահմանադրական դատարանի մասին օրենսդրության տառին համահունչ, նորմերին համահունչ, էդ դիմումի քննարկումը ընթացել է և էսօր քննության է ընդունվել: Մեր կայքում կդնենք՝ կնայեք»։
Վիճարկվող օրենքներն ընդունվել են խորհրդարանական մեծամասնության՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» խմբակցության նախաձեռնությամբ։ Դիմումը ՍԴ է ներկայացվել հուլիսի 11-ին, և 30-օրյա ժամկետը լրացել է օգոստոսի 10-ին։ Դրանից անցել է գրեթե մեկ ամիս, երբ Արծվիկ Մինասյանը պաշտոնապես գրությամբ հարցրել է՝ արդյոք դիմման քննության ժամկետներում որևէ փոփոխություն եղե՞լ է։ Պատասխան չի ստացել։
Ընդդիմությունը պնդում է, որ այս ընթացքում ՍԴ-ի անգործության հետևանքով գործադիր իշխանության կողմից նշանակված ՀԷՑ-ի նոր ժամանակավոր կառավարիչը սկսել է կադրային և ֆինանսական առանցքային որոշումներ կայացնել։
Մինասյանը այս գործընթացն անվանել է դիտավորություն՝ նշելով. «Քանի դեռ որևէ բացատրություն չկա տրված, իսկ օրենքով և աշխատակարգով սահմանված ժամկետները արդեն անցել են, ես կարող եմ ողջամտորեն ենթադրել, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորները իրենց անգործությամբ կամ հանցավոր անփութությամբ կամ կանխամտածված, դիտավորյալ գործողություններով ձախողում են սահմանադրական նորմի ի կատար ածումը»։
Բացի այդ, ընդդիմադիրները Բարձր դատարանին միջնորդել են ժամանակավոր կասեցնել վիճարկվող օրենքների գործողությունը՝ մինչև վերջնական որոշման կայացումը։ Նման մոտեցում է ցուցաբերել նաև միջազգային արբիտրաժային դատարանը՝ կայացնելով համապատասխան որոշում, որը, սակայն, գործադիր իշխանությունը հրաժարվել է կատարել։
«Մենք կիրառել ենք մեր օրենքը, որը գործում է», – արձագանքել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը։
Մինչ գործադիրն անտեսում է միջազգային դատարանի որոշումը, իսկ ներքին դատական համակարգում գործի լիարժեք քննություն դեռ չի մեկնարկել, հեղինակավոր վարկանիշային գործակալություն Moody's-ը նվազեցրել է ՀԷՑ-ի վարկանիշը՝ վերանայելով ընկերության ֆինանսական հեռանկարը «կայուն»-ից՝ «բացասականի»։
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն իր մեկնաբանությունում նշել է. «Լիահույս եմ, որ հարցը, ինչ վերաբերում է էն անորոշությունների հետ, որը կապված է ՀԷՑ-ի հետ, արագ լուծում կստանա, որի արդյունքում մեր ռեյտինգի նվազեցումը կլինի ու կկրի կարճաժամկետ բնույթ, ուստի չեմ կարծում, որ ինքը ինչ-որ երկարաժամկետ ազդեցություններ պետք է ունենա, առավել ևս ֆինանսական կայունության վրա»։
Չնայած Գալստյանի հույսերին, վարկանիշային գործակալության փորձագետներն արձանագրել են, որ ՀԷՑ-ի վարկանիշի վերականգնումը 12-18 ամիսների կտրվածքով քիչ հավանական է՝ հաշվի առնելով Կառավարության վերջին քայլերը։

Спустя более двух месяцев Конституционный суд Армении принял к производству иск оппозиционных депутатов, оспаривающих соответствие Конституции законов, касающихся компании «Электрические сети Армении» (ЭСА), принятых в срочном порядке.
По словам депутата оппозиционной фракции «Армения» Арцвика Минасяна, решение принято с нарушением процедур, вопреки требованиям закона «О Конституционном суде» и внутренних правил суда, согласно которым решение должно быть принято в течение 30 дней, сообщает «Азатутюн».
Тем не менее, установленный срок истёк без публикации какого-либо решения.
Судья Седа Сафарян заявила: «Никакие сроки не были нарушены. Всё прошло по закону, в соответствии с нормами законодательства о Конституционном суде. Сегодня заявление принято к рассмотрению. Мы опубликуем это на нашем сайте».
Оспариваемые законы были инициированы парламентским большинством — фракцией «Гражданский договор». Заявление в КС было подано 11 июля, 30-дневный срок истёк 10 августа. Спустя почти месяц Арцвик Минасян направил официальный запрос о возможных изменениях сроков, но ответа так и не получил.
Оппозиция утверждает, что за это время временный управляющий, назначенный правительством в ЭСА, начал принимать ключевые кадровые и финансовые решения.
Минасян назвал это преднамеренным: «Пока не предоставлены объяснения, а установленные законом и регламентом сроки истекли, я могу обоснованно предположить, что судьи Конституционного суда своими бездействием, преступной небрежностью или умышленными действиями нарушают исполнение конституционной нормы».
Оппозиция также ходатайствовала о временной приостановке действия оспариваемых законов до вынесения окончательного решения. С аналогичным подходом выступил и международный арбитражный суд, приняв соответствующее решение, которое исполнительная власть Армении отказалась выполнять.
Министр юстиции Србуи Галян ответила: «Мы применили наш закон, который действует».
Пока исполнительная власть игнорирует решение международного суда, а внутреннее рассмотрение дела не началось, рейтинговое агентство Moody’s понизило рейтинг ЭСА, изменив прогноз с «стабильного» на «негативный».
Председатель Центрального банка Мартин Галстян прокомментировал: «Надеюсь, неопределённости вокруг ЭСА будут быстро решены, и снижение рейтинга окажется краткосрочным, без долгосрочного влияния, особенно на финансовую стабильность».
Несмотря на эти надежды, аналитики Moody’s отметили, что восстановление рейтинга ЭСА в течение 12–18 месяцев маловероятно — с учётом последних шагов правительства.
22 июля Арбитраж Стокгольмской торговой палаты принял решение, обязывающее РА не применять положения новых законов «Об энергетике» и «О регулирующем органе общественных услуг» в отношении ЭСА, а также прекратить дальнейшие действия, направленные на возможную экспроприацию.
Правительство Армении заявило, что решение арбитража касается другого аспекта спора, чем назначение временного управляющего, и подчеркнуло, что при уважении к решению все стороны обязаны руководствоваться также законодательством Армении.