Երկու ֆուտբոլի դաշտի չափ ունեցող հսկայական աստերոիդը, որը ստացել է 2025 FA22 անվանումը, սեպտեմբերի 18-ին կանցնի Երկրին շատ մոտ․ ընդամենը 842 հազար կիլոմետր հեռավորությամբ։
Թեև դա Երկրի և Լուսնի միջին հեռավորության կրկնապատիկն է և լիովին անվտանգ է, նման մեծ մարմնի՝ այդքան մոտ անցնելը համարվում է հազվագյուտ երևույթ․ նման հանդիպումները տեղի են ունենում մոտ տասը տարին մեկ, գրում է Radar Armenia-ն։
Աստերոիդը կոչվում է 2025 FA22 և ունի մոտ 158 մետր տրամագիծ։ Այն հայտնաբերվել է այս տարվա մարտին՝ Pan-STARRS 2 աստղադիտակով։ Սկզբում գիտնականները ենթադրում էին, որ այն կարող է բախվել Երկրին 2089 թվականին, ինչի պատճառով այն հայտնվել էր Եվրոպական տիեզերական գործակալության վտանգավոր օբյեկտների ցուցակում։
Եթե նման չափի աստերոիդ երբևէ բախվեր Երկրին, ապա այն կստեղծեր մոտ 4 կիլոմետր տրամագծով խառնարան։ Բարեբախտաբար, այս հանդիպումը կլինի միայն դիտելու առիթ։
Սեպտեմբերի 18-22-ը FA22-ը կփայլի այնքան, որ հնարավոր կլինի տեսնել նույնիսկ փոքր սիրողական աստղադիտակներով։

17 Сентябрь 2025 - 11:35 AMT
Огромный астероид размером примерно с два футбольных поля 18 сентября пролетит рядом с Землей на расстоянии всего 842 тысяч километров. Объект под названием 2025 FA22 имеет около 158 метров в диаметре и был обнаружен в марте этого года телескопом Pan-STARRS 2, сообщает Radar Armenia.
Хотя эта дистанция примерно в два раза превышает среднее расстояние от Земли до Луны, столь близкий пролет крупного небесного тела считается редким — подобные события происходят примерно раз в десять лет. Изначально ученые предполагали вероятность столкновения в 2089 году, из-за чего астероид попал в список опасных объектов Европейского космического агентства.
Если бы астероид такого размера столкнулся с Землей, он оставил бы кратер диаметром около 4 километров. К счастью, нынешний пролет полностью безопасен и представляет лишь интерес для наблюдений.
С 18 по 22 сентября FA22 будет светиться достаточно ярко, чтобы его можно было увидеть даже в небольшие любительские телескопы.