Քաղաքական վերլուծաբան Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ընդդիմության մեծամասնությունն ամեն ինչից խոսում է, բացի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելու իրական ծրագրերից։
Ըստ նրա՝ այսօրվա միակ թեման պետք է իմպիչմենտը լիներ։
«Տեր Արամ քահանա Ասատրյանի ու Մկրտիչ Արզումանյանի՝ վերջին շրջանում ի ցույց դրված իշխանահաճո վարքագիծը պատահականություն չէ։ Դա հասարակական ավելի լայն շերտերում դրսևորվող գործընթացի արտահայտություն է. տեսնելով, որ իշխանությունն ուժեղանում է, վստահ քայլերով գնում դեպի ընտրություններ՝ մարդիկ սկսում են պատրաստվել ապագա իրողություններին։ Գնացեք մարզեր ու տեսեք, թե ինչ է կատարվում։ Գնացեք և տեսեք, թե որքան մարդ է սկսել ՔՊ-ի օգտին աշխատել՝ հուսալով, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո իրենց էլ մի բան բաժին կհասնի։
Նիկոլը լավ գիտի, թե ինչ է անում։ Իմացածն էլ լավ է անում։
Իսկ ինչո՞վ է զբաղված ընդդիմությունը։ Ամեն ինչով՝ բացի Նիկոլին իշխանազրկելուց։ Թողնես օրերով ու շաբաթներով Մկոյին կքննադատեն ու խայտառակեն, հետո Տեր Արամին, հետո մեկ ուրիշի։ Քիչ առաջ էլ տեսա, որ ուրախության նոր առիթ ենք ստացել՝ ինչ-որ մեկին արձակուրդ են ուղարկել… Հրաշալի։ Ընդդիմության բացարձակ մեծամասնությունն ամեն ինչից խոսում է, բացի Նիկոլին հեռացնելու իրական ծրագրերից։
Մինչդեռ, այսօրվա միակ, կրկնում եմ՝ ՄԻԱԿ թեման պետք է իմպիչմենտը լիներ։ Պետք է սպասվող խորհրդարանական լսումները լինեին, դրան հետևող հնարավոր զարգացումները։ Մնացած բոլոր թեմաները պետք է տեղավորվեն և/կամ բխեցվեն այս գլխավոր օրակարգի տրամաբանությունից։ Ի՞նչ Մկո, ի՞նչ Տեր Արամ… Ինչի՞ մասին եք ամբողջ օրը խոսում, հարգելի գործընկերներ։
Հասկանում եմ՝ կոմֆորմիստ հոգևորականին ու դերասանին հեշտ է խայտառակելը, նրանց ֆոնին ակտիվ ու սկզբունքային գործիչ լինելը (կներեք, որ ստիպված եմ այսպես ասել), բայց եկեք խոստովանենք, որ դա էլ է փախուստի ձև։ Իրական պայքարից փախուստի ձև։ Փոխանակ Նիկոլի դեմ գործենք (այդ թվում և ես), հաճախ նրա դրսևորումների դեմ ենք կռիվ տալիս։ Ցավում եմ, որ ամեն ինչ այսպես դասավորվեց։
Ի դեպ, հետաքրքիր է՝ Տեր Արամը կարգալույծ կարվի, թե՞ ոչ։ Չնայած՝ մինչ օրս եթե դեռ եկեղեցում է, արդեն իսկ շատ բան է պարզ»,–գրել է նա։

На своей странице в Facebook политический аналитик Грант Мелик-Шахназарян обвинил большинство оппозиционных сил в том, что они говорят обо всём, кроме конкретных шагов по отстранению премьер-министра Никола Пашиняна от власти.
«Сегодняшняя единственная, повторяю — ЕДИНСТВЕННАЯ тема должна быть импичмент. Все остальные темы должны подчиняться этой повестке», — написал он.
По его мнению, недавнее показное поведение священника Тер Арама Асатряна и актера Мкртича Арзуманяна в поддержку властей не случайно. Это отражение более широкого процесса в обществе, где люди, видя укрепление власти и приближение выборов, стараются занять выгодные позиции. «Сходите в регионы и посмотрите, сколько людей уже работает на ГД в надежде получить свою долю после парламентских выборов», — отметил он.
«Никол отлично знает, что делает. И делает это хорошо», — добавил аналитик.
Он выразил сожаление, что оппозиция занята критикой отдельных фигур, а не конкретной борьбой за смену власти. «Проще атаковать актера или священника и казаться принципиальным, чем заняться настоящей борьбой. Но давайте признаем, что это тоже форма бегства. Бегства от настоящего дела», — написал он.
Мелик-Шахназарян подчеркнул, что предстоящие парламентские слушания и их возможные последствия должны быть в центре внимания, а всё остальное — вторично. «Какой еще Мко, какой Тер Арам? О чём вы вообще весь день говорите, уважаемые коллеги?»
В завершение он задался вопросом, будет ли Тер Арам лишён сана, добавив, что если он до сих пор остаётся в церкви — это уже о многом говорит.
Ранее глава фракции «Честь имею» Айк Мамижанян заявил, что оппозиция готовит инициативу о выражении недоверия премьеру и проводит соответствующие встречи.