18 Սեպտեմբեր 2025 - 07:37 AMT
Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի հայտարարություն է տարածել` նշելով, որ գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ հետապնդումը որևէ աղերս չունի իրավունքի և օրինականության հետ, նվազագույն օրենսդրական երաշխիքները պահպանված չեն, և դասական իմաստով՝ քաղաքական հետապնդում է, որի վերաբերյալ տվյալներն անվիճելի են
«Անվանի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը 2025 թվականի հունիսի 18-ի ակնհայտ անհիմն և ապօրինի որոշմամբ կալանավորված է, իսկ մեղադրանքը իբրև իշխանությունը բռնությամբ զավթելու կոչն է:
2025 թվականի օգոստոսի 15-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Դավթյանը, առանց որևէ իրավաչափ պատճառաբանության կամ պայմանի, երկարաձգեց ապօրինի կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով` որպես հիմք փաստացի դիտարկելով քննչականի կողմից այդ նույն իբրև կոչի մեղադրանքով ակտիվ գործողությունների խոստումը:
Միաժամանակ արձանագրվել էր մեղսագրվող փողերի լվացման և տնտեսական բնույթի ենթադրյալ արարքների վերաբերյալ հիմնավոր կասկածի լիարժեք բացակայությունը:
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը դատախազության և փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացված բողոքները մերժեց: Այսինքն՝ վերստին հաստատվեց և ամրապնդվեց փողերի լվացման և տնտեսական բնույթի ենթադրյալ արարքների վերաբերյալ հիմնավոր կասկածի բացակայության հանգամանքը, սակայն, կրկին կոպտորեն խախտելով անձի անձնական ազատության անձեռնմխելիությունը, չվերացվեց կիրառված ապօրինի կալանքը:
Այսինքն՝ հունիսի 17-ի Մայր Աթոռը պաշտպանող և իշխանությունների կողմից սահմանադրական և օրենսդրական երաշխիքները կոպտորեն ոտնահարող վարքագիծը քննադատող խոսքը, որն ամբողջությամբ պաշտպանված է խոսքի ազատության երաշխիքներով, միակ պատճառն է, որ Սամվել Կարապետյանն այլևս 90 օրից ավելի է, ինչ կալանավորված է»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ օգոստոսի 15-ից մինչ այս պահը, ընդհանրապես որևէ քննչական, վարույթային գործողություն չի կատարվել, թեև ինչպես նշվել էր, ակտիվ գործողությունների խոստում էր փաստացի տրվել դատարաններին:
Նշվում է նաև, որ փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացվել են վճռաբեկ բողոքներ, ինչպես նաև կատարվել են դատավարական այլ գործողություններ, որոնց արդյունքների վերաբերյալ լրացուցիչ իրազեկում կտրամադրվի:

Адвокатская группа бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна распространила заявление, в котором подчеркивается, что преследование в его отношении не имеет никакой связи с законностью, нарушены даже минимальные законодательные гарантии, и это классическое политическое преследование.
Карапетян был арестован 18 июня 2025 года по обвинению в якобы призывах к захвату власти с применением насилия. 15 августа судья Антикоррупционного суда Давтян продлил срок ареста еще на два месяца, не приведя законных оснований и сославшись на предполагаемые будущие следственные действия, которые до сих пор не были выполнены.
В заявлении указывается, что отсутствуют обоснованные подозрения в отмывании денег и экономических преступлениях. Тем не менее, Апелляционный антикоррупционный суд отклонил жалобы как прокуратуры, так и защиты, подтвердив отсутствие оснований по финансовым обвинениям, но при этом оставив в силе незаконный арест, грубо нарушая право на свободу.
По словам адвокатов, выступление Карапетяна 17 июня в защиту Святого престола и против поведения властей — единственная причина его ареста, несмотря на то, что его слова защищены свободой выражения мнения. С тех пор он находится под арестом уже более 90 дней.
С момента решения от 15 августа никаких следственных или процессуальных действий по делу не проводилось, несмотря на обещания активных шагов.
Адвокаты уже подали кассационные жалобы и предприняли другие процессуальные действия. О результатах будет сообщено дополнительно.
Ранее Самвел Карапетян заявил о намерении создать новую политическую команду, отметив, что она будет придерживаться собственного подхода, не исключая сотрудничества с единомышленниками и отвергая политику, способствующую общественному расколу. Он также подчеркнул, что в системе власти есть профессионалы, которые пока не нашли выхода из текущей ситуации.