18 Սեպտեմբեր 2025 - 07:51 AMT
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ և ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանն սեպտեմբերի 17-ին ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական քաղաքական խորհրդակցական համաժողովի 14-րդ ազգային կոմիտեի փոխնախագահ Սու Հուեյի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նա փաստել է, որ հայկական կողմը շահագրգռված է զարգացնելու գործակցությունը Չինաստանի հետ։ Նա ընդգծել է հայ-չինական հարաբերությունների բարեկամական բնույթն ու դրանց խորացման կարևորություն, շեշտադրել բարձր մակարդակի երկկողմ այցելությունների ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Արշակյանը ներկայացրել է վերջին տարիներին հայ-չինական տնտեսական կապերի զարգացման միտումները, նշելով ապրանքաշրջանառության նկատելի աճը։ Նա նշել է, որ թե՛ առևտրատնտեսական, թե՛ էներգետիկ ոլորտներում դեռ առկա է չօգտագործված մեծ ներուժ, ինչը պահանջում է արդյունավետ ներգրավում։ Այս համատեքստում նա կարևորվել է միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, որը համակարգում է տնտեսական համագործակցության հարցերը։
ԱԺ փոխնախագահը խոսել է նաև տեխնոլոգիաների ոլորտում Չինաստանի հետ կապերի սերտացման մասին։ Այս ուղղությամբ առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել «Ինժեներական քաղաք» և «Ակադեմիական քաղաք» նախագծերում հնարավոր համատեղ ծրագրերի իրականացման վրա։
Ըստ ԱԺ հաղորդագրության՝ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է համագործակցել Չինաստանի հետ նաև միջազգային հարթակներում՝ զարգացնելով երկկողմ կապերն ու բազմակողմ ներգրավվածությունը։
Հանդիպման ժամանակ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է տարածաշրջանային իրավիճակը՝ անդրադառնալով առկա մարտահրավերներին։ Նա հայտնել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու իր դիրքորոշմանը։ Ըստ նրա՝ Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների միջև կայացած հանդիպումը, ինչպես նաև դրա արդյունքներով նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը և եռակողմ հռչակագիրը լուրջ առաջընթաց են։
Նա ընդգծել է, որ չլուծված են մնում որոշ կարևոր հումանիտար հարցեր՝ հիշեցնելով, որ 23 հայ գերի շարունակում է պահվել ադրբեջանական բանտերում։
Պատվիրակությանը ներկայացվել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի նպատակն է խթանել տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունն ու տնտեսական զարգացումը։ Արշակյանը նշել է, որ այս նախագիծը կարող է ռազմավարական նշանակություն ունենալ տարածաշրջանի համար։
Իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և այցի հրավերի համար՝ Սու Հուեյը անդրադարձել է 2024 թվականին ԱԺ փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակության այցին Չինաստան՝ ընդգծելով, որ այդ այցը կարևոր խթան է դարձել հայ-չինական կապերի զարգացման գործում։ Նա նշել է, որ 2025 թվականը նշանավորվել է երկու երկրների ղեկավարների կողմից ռազմավարական գործընկերության օրակարգի մասին հայտարարությամբ, ինչը բացել է համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Չինական կողմը կարևորել է նաև երկու երկրների խորհրդարանականների միջև ակտիվ շփումները։ Սու Հուեյը բարձր գնահատական է տվել Հայաստանին՝ «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին աջակցելու համար, ինչպես նաև մի շարք այլ ուղղություններով ցուցաբերած աջակցությանը։
Կողմերը քննարկել են համագործակցության խորացման հնարավոր ուղիներ՝ տարբեր ոլորտներում՝ հիմնվելով առկա փոխվստահության ու բարեկամության հիմքի վրա։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև բարեկամական խմբի մի շարք անդամներ, այդ թվում՝ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, ինչպես նաև պատգամավորներ Ալեքսեյ Սանդիկովն ու Գեղամ Նազարյանը։

17 сентября заместитель председателя Национального собрания Армении и руководитель армяно-китайской группы дружбы Акоп Аршакян принял делегацию во главе с заместителем председателя 14-го Национального комитета Народного политического консультативного совета Китая Су Хуэем.
Аршакян отметил, что армянская сторона заинтересована в углублении сотрудничества с Китаем. Он подчеркнул дружественный характер армяно-китайских отношений и важность расширения двусторонних визитов на высоком уровне.
Он представил тенденции развития экономических связей между Арменией и Китаем за последние годы, отметив заметный рост товарооборота. При этом он указал на значительный неиспользованный потенциал как в торгово-экономической, так и в энергетической сферах, подчеркнув необходимость эффективного взаимодействия. В этом контексте он выделил роль межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Отдельное внимание Аршакян уделил укреплению связей с Китаем в области технологий, особо отметив возможности совместных проектов в рамках инициатив «Инженерный город» и «Академический город».
Согласно сообщению парламента, Аршакян подчеркнул интерес Армении к сотрудничеству с Китаем и на международных платформах, с целью углубления как двусторонних, так и многосторонних контактов.
Он проинформировал делегацию о ситуации в регионе, подтвердив приверженность Армении установлению устойчивого мира на Южном Кавказе. Он охарактеризовал трехстороннюю встречу в Вашингтоне между лидерами Армении, Азербайджана и США, а также предварительно согласованное мирное соглашение и совместную декларацию как серьезный прогресс.
В то же время он отметил нерешенные гуманитарные вопросы, в том числе факт удержания в азербайджанских тюрьмах 23 армянских пленных.
Аршакян представил китайской стороне правительственную инициативу «Перекресток мира», направленную на развитие региональной взаимосвязанности и экономического роста, назвав проект стратегически значимым для региона.
В свою очередь, поблагодарив за прием и приглашение, Су Хуэй напомнил о визите армянской делегации в Китай в 2024 году, отметив его важную роль в развитии двусторонних отношений. Она подчеркнула, что 2025 год ознаменовался заявлением лидеров двух стран о стратегическом партнерстве, что открыло новые возможности для сотрудничества.
Китайская сторона также подчеркнула важность активного межпарламентского диалога и выразила признательность Армении за поддержку принципа «одного Китая», а также за сотрудничество по ряду других направлений.
Стороны обсудили возможные пути углубления сотрудничества в различных областях на основе взаимного доверия и дружбы.
Во встрече приняли участие также члены группы дружбы, включая председателя постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраника Кочаряна, а также депутаты Алексей Сандыков и Гегам Назарян.