18 Սեպտեմբեր 2025 - 09:06 AMT
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ նախատեսվում է ձեռք բերել 45 նոր «Յութոնգ» տրոլեյբուս և 104 վերելակ։
«Նախատեսվում է 45 նոր «Յութոնգ» մակնիշի տրոլեբուսներ և 104 վերելակ ձեռք բերել։ Տրոլեյբուսները կփոխարինեն արդեն 18 տարի օգտագործվող 30 «Լիաս» տրոլեբուսներին»,–ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նախարարը նշել է նաև, որ տրոլեյբուսների ձեռքբերման համար նախատեսվում է վճարել 30% կանխավճար։
Սեպտեմբերի 15–ին քաղաքապետ Ավինյանը հայտարարել էր, որ այս տարի ունենք 45 տրոլեյբուսի գնման ծրագիր, որի կանխավճարը շուտով փոխանցվելու է, և 2026թ. առաջին եռամսյակում ակնկալում են 45 տրոլեյբուսի ներդրում ցանցում, որը հնարավորություն կտա տրոլեյբուսային ցանցը ամբողջությամբ թարմացնել:

На заседании правительства министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян сообщил, что для Еревана планируется приобрести 45 новых троллейбусов марки Yutong и 104 лифта.
«Эти троллейбусы заменят 30 старых, которые эксплуатировались уже 18 лет», — отметил министр. Он добавил, что за закупку будет внесен 30% аванс, сообщает «Radar Armenia».
Ранее, 15 сентября, мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что предоплата за технику скоро будет перечислена, а 45 новых троллейбусов поступят в эксплуатацию в первом квартале 2026 года, что позволит полностью обновить троллейбусную сеть столицы.