Սեպտեմբերի 18-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ–ը հրապարակել է «Ֆարմանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը, որը վերաբերում է Մարտի 1-ի ինը զոհերին։ Դատարանը արձանագրել է Հայաստանի իշխանությունների կողմից մի շարք խախտումներ։
Ըստ դատարանի միաձայն որոշման՝ բացի Սամվել Հարությունյանից և Զաքար Հովհաննիսյանից, մյուս բոլոր զոհերի դեպքում հաստատվել է, որ պետության գործողությունները հանգեցրել են կյանքի իրավունքի խախտման, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Մասնավորապես, արձանագրվել է, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն իրականացրել արդյունավետ և լիարժեք քննություն զոհերի մահվան հանգամանքների վերաբերյալ։ Վճռում արձանագրվել է նաև Եվրոպական կոնվենցիայի 38-րդ հոդվածի խախտում, որը վերաբերում է պետության պարտավորությանը՝ համագործակցել դատարանի հետ։
Ըստ որոշման՝ յուրաքանչյուր դիմումի շրջանակում զոհվածների հարազատներին պետք է վճարվի 30 հազարական եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։ Բացի դրանից՝ դատարանը որոշել է դիմումատուներին ընդհանուր հատկացնել ևս 35 հազար եվրո՝ դատական ծախսերի և վճարների համար։
Այսպիսով՝ ՄԻԵԴ-ը հաստատել է, որ Հայաստանի իշխանությունները խախտել են զոհված քաղաքացիների կյանքի իրավունքը և չեն ապահովել արդարացի քննություն՝ պարտավորեցնելով պետությանը՝ ֆինանսական փոխհատուցում վճարել տուժած ընտանիքներին։
2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո, երբ հայտարարվեց, որ հաղթել է Սերժ Սարգսյանը, մի քանի օր շարունակ նախագահի թեկնածու, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցները բողոքի ակցիա ու նստացույց էին անում Ազատության հրապարակում:
Մարտի 1-ի երեկոյան Երևանի կենտրոնական փողոցներում զենքի, պայթուցիկ սարքերի և հատուկ միջոցների օգնությամբ ցուցարարներին ցրելու համար հատուկ գործողություններ իրականացվեցին, 8 քաղաքացիական անձ և 2 ոստիկան մահացան։

Европейский суд по правам человека постановил, что власти Армении нарушили право на жизнь жертв событий 1 марта 2008 года и не обеспечили должного расследования.
18 сентября ЕСПЧ вынес решение по делу «Фарманян против Армении», касающемуся девяти гражданских жертв разгона протестов. Как сообщает «1lurer.am », суд единогласно признал, что за исключением случаев Самвела Арутюняна и Закара Ованнисяна, действия государства привели к нарушению права на жизнь.
Суд установил, что армянские власти не провели эффективного и полного расследования обстоятельств гибели людей. Также была зафиксирована статья 38 Европейской конвенции, касающаяся обязанности государства сотрудничать с судом.
По решению суда, родственникам каждого погибшего должно быть выплачено по €30 000 в качестве компенсации морального вреда, а также €35 000 общей суммой на судебные издержки и расходы.
Таким образом, ЕСПЧ подтвердил, что власти Армении нарушили право граждан на жизнь и не обеспечили справедливого расследования, обязав государство выплатить компенсацию семьям погибших.
Напомним, после президентских выборов 2008 года, победителем которых был объявлен Серж Саргсян, сторонники первого президента Левона Тер-Петросяна несколько дней проводили акции протеста и сидячую забастовку на площади Свободы. Вечером 1 марта в центре Еревана силовые структуры с применением оружия, взрывных устройств и спецсредств разогнали демонстрантов. Погибли 8 гражданских и 2 полицейских.