18 Սեպտեմբեր 2025 - 11:13 AMT
Կառավարության սեպտեմբերի 18-ի նիստում գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ Արարատի և Վայոց ձորի մարզերում ընթացքի մեջ են գործընթացներ՝ ապօրինի ձևով սեփականաշնորհված անտառային տարածքները պետությանը վերադարձնելու ուղղությամբ։
Նրա խոսքով՝ արդեն կան որոշակի արդյունքներ նաև մայրաքաղաքում։
«Երևան քաղաքում այս պահին դատարանի վճռով 7 հա փոխանցվել է Հայաստանի կառավարությանը և ամրացվել Շրջակա միջավայրի նախարարությանը։ Գործընթացը շարունակական է»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վարդապետյանը հավելել է, որ Ծաղկաձորում ևս ընթանում են անտառների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքներ։
«Ծաղկաձորում էլ ընթացքի մեջ են անտառների հետ կապված աշխատանքները։ Դրանք վերադարձվում են պետությանը»,–նշել է նա։
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը նշել է, որ Նորքի այգիներից մոտ 50 հա արդեն փոխանցվել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ին, և այժմ իրականացվում են անտառի վերականգնման աշխատանքներ։

На заседании правительства 18 сентября генеральный прокурор Анна Вардапетян сообщила, что в Армавирской и Вайоцдзорской областях продолжается процесс возврата государству лесных угодий, ранее незаконно приватизированных.
По её словам, уже зафиксированы конкретные результаты и в столице.
«В городе Ереван по решению суда уже передано 7 гектаров правительству Армении, эти земли закреплены за Министерством окружающей среды. Процесс продолжается», – заявила она, передаёт «Арменпресс».
Вардапетян добавила, что работы по возврату лесов ведутся и в Цахкадзоре.
«В Цахкадзоре также в процессе возврата находятся лесные территории. Они возвращаются государству», – отметила она.
Министр окружающей среды Амбарцум Матевосян сообщил, что около 50 гектаров из Норкских садов уже передано государственному предприятию «Айантaр». В настоящее время там ведутся работы по восстановлению леса.