18 Սեպտեմբեր 2025 - 14:38 AMT
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, որը նշում է հիմնադրման 100-ամյակը, արդեն 25 տարի շարունակ ղեկավարում է գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
«Երբեք չէի մտածում, որ այսքան տարի կղեկավարեմ ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ Չեմ փոշմանում»,–ասել է նա ասուլիսում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ բոլոր այս տարիների ընթացքում յուրաքանչյուր նոր հաջողությունից հետո նրանք միշտ ձգտել են առաջ շարժվել, ինչն էլ երկարաձգել է իր աշխատանքը նվագախմբում։
Թոփչյանն ավելացրել է. «Դժվարություններ միշտ ունեցել ենք, ունենք։ Ունենք շատ ձեռքբերումներ։ Դրանցից ամենակարևորն ինձ համար նվագախմբի մակարդակն է, նվագախմբի իմ ընկերներին, ինձ էլ իրենց հետ հաջողվել է երաժշտական մակարդակը բարձրացնել»։
Այս տարին հոբելյանական է նվագախմբի համար՝ այն նշում է ստեղծման 100-ամյակը։
Հոբելյանական 100-րդ համերգաշրջանն Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը մեկնարկել է սեպտեմբերի 19-ից նոյեմբերի 2-ը անցկացվող Երևանյան 17-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնով։
Արդեն գրեթե 20 տարի այս փառատոնը համարվում է Հայաստանի մշակութային կարևորագույն միջոցառումներից մեկը, որի գեղարվեստական ղեկավարներն են Էդուարդ Թոփչյանը և Մեծ Բրիտանիան ներկայացնող թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանը։

18 Сентябрь 2025 - 14:48 AMT
Национальный филармонический оркестр Армении, отмечающий 100-летие со дня основания, уже 25 лет возглавляет художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян.
«Я никогда не думал, что так долго буду руководить филармоническим оркестром. И не жалею об этом», – сказал он на пресс-конференции, передает Panorama.am.
По его словам, стремление двигаться вперед после каждой новой победы стало главным фактором его долгой работы в оркестре.
«Трудности у нас всегда были и остаются. Но есть и немало достижений. Для меня самое важное – уровень оркестра. Вместе с моими коллегами нам удалось поднять музыкальное мастерство», – отметил он.
Юбилейный 100-й концертный сезон оркестр открыл 19 сентября в рамках 17-го Ереванского международного музыкального фестиваля, который продлится до 2 ноября.
На протяжении почти двух десятилетий этот фестиваль считается одним из важнейших культурных событий Армении. Его художественные руководители – Эдуард Топчян и британский виолончелист Александр Чаушян.