Կալանքի տակ գտնվող հայտնի գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ միջնորդություն էր ներկայացրել, որ կատարվեն «ակտիվ գործողությունները», որոնց անհրաժեշտության մասին խոսվել է դատարանում, սակայն այն մերժել են։
«Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքի պայմաններում, հատկապես, երբ քննչական խմբի կողմից օգոստոսի 14-ին Դատարանին ներկայացվել էր դիրքորոշում, որ ակտիվ գործողություններ դեռևս պետք է կատարեն, միջնորդություն էի ներկայացրել, որ կատարվեն այդ «ակտիվ գործողությունները», կամ առերեսում կազմակերպեն Սամվել Կարապետյանի մասնակցությամբ:
Ի դեպ հերթական իրավական աբսուրդն է, որ մենք ենք դա միջնորդում:
Ստացել եմ Քննիչի որոշումը, ըստ որի.
- Առերեսում կատարելու անհրաժեշտություն չկա,
- Կատարված գործողությունների վերաբերյալ տվյալները /որոնք ընդհանրապես չկան/ ներկայացվել է 2025 թվականի օգոստոսի 14-ին կալանքի երկարաձգման միջնորդությանը կից: Այսինքն մինչև կալանքի երկարաձգումը:
Արդյունքում Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգվել է, որ ակտիվ գործողություններ կատարվեն և վերջինս 90 օրից ավելի է ինչ կալանավորված է, բայց առերեսման կարիք ըստ քննչականի չկա, այսինքն գործում չկա՝ ընդդեմ ներկայացված ցուցմունք, իսկ «ակտիվ գործողությունների վերաբերյալ տվյալները» ներկայացվել են մինչև կալանքի երկարաձգումը: Քաղաքական հետապնդումը, իրավունքի ընդհանրապես ժխտողականությունը հենց ուղիղ այս ձևի է լինում:

19 Сентябрь 2025 - 14:13 AMT
Адвокат Арам Вардеваян сообщил, что его ходатайство о проведении «активных следственных действий» по делу арестованного предпринимателя Самвела Карапетяна было отклонено, назвав процесс политическим преследованием.
В Facebook Вардеваян отметил, что хотя следственная группа сама заявляла в суде 14 августа о необходимости таких действий, его просьба о проведении очных ставок или других мероприятий с участием Карапетяна была отклонена.
Он подчеркнул абсурдность ситуации: «Карапетяну продлили арест на основании того, что должны быть проведены активные действия. Сейчас он более 90 дней в заключении, но ничего не сделано, а следствие утверждает, что в очных ставках нет нужды. При этом данные об этих действиях были представлены ещё до продления ареста».
По его словам, это прямое доказательство того, что «политическое преследование и отрицание права происходят именно так».
Известный предприниматель и меценат Самвел Карапетян был арестован 18 июня и помещён в Армавирскую тюрьму по обвинению в «публичных призывах к узурпации полномочий правительства». За несколько часов до ареста он выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской Церкви.