8 Հունիս 2009 - 16:56 AMT
Տորոնտոյում տեղի ունեցավ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Remains to Be Seen» նկարչական ցուցահանդեսը: Այն կազմակերպվել է Տորոնտոյի Ցեղասպանության եւ մարդու իրավունքների ուսումնասիրման միջազգային ինստիտուտի կողմից, մասնակցում են 16 նկարիչներ: Հայտնի կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի խոսքով, զանազան ժողովուրդների հանդեպ իրագործված ցեղասպանությունները ժխտման երկար պատմություն ունեն: «Նկարիչների` Ցեղասպանության մասին պատմող կտավները թափանցում են հոգու խորքը փոքր-ինչ այլ կերպ, քան լրագրողների հոդվածները»,- նշել է Էգոյանը:
Ատոմ Էգոյանը Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Արարատ» հայտնի ֆիլմի հեղինակն է: Նա եւ իր կինը` դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, Հայոց ցեղասպանության զոհերի սերունդներից են եւ շատ լավ ծանոթ են մարդկության դեմ իրականացված այդ հանցագործության հետեւանքներին:
«Remains to Be Seen» ցուցահանդեսում Հայոց ցեղասպանության հետեւանքներին նվիրված եւ ներկայացված աշխատանքների թվում կարելի էր տեսնել Ուլիս Կաստելանոսի, Ջոյս Լաուի, Ստիվեն Լոֆտի, Լետի Պրետտիի, Շենոն Սկուլլիի, Վերոնիկա Զկուդլարեկի, Բիլ Ուոլֆի եւ Արի Գեյլսի աշխատանքները:

В Торонто прошла выставка художников под названием “Remains to Be Seen”, посвященная последствиям Геноцида армян в Османской империи. Выставка организована Международным институтом изучения геноцида и прав человека в Торонто, в ней принимают участие 16 художников. По словам известного канадского кинорежиссера армянского происхождения Атома Эгояна, у геноцидов, совершенных в отношении разных народов, долгая история отрицания. «Полотна художников, рассказывающие о геноциде, проникают в душу в несколько ином плане, нежели статьи журналистов», – отметил Эгоян.
Атом Эгоян является автором знаменитого фильма «Арарат» о Геноциде армян. Он и его жена, актриса Арсине Ханджян являются потомками жертв Геноцида армян и прекрасно знакомы с последствиями этого преступления против человечества.
На выставке “Remains to Be Seen”, среди представленных работ посвященных последствиям Геноцида можно было увидеть работы Улисса Кастелланоса, Джойса Лау, Стивена Лофта, Лети Претти, Шенон Скулли, Вероники Зкудларек, Била Уолффа и Ари Гейлса.