19 Սեպտեմբեր 2025 - 13:52 AMT
«Հայաստան» դաշինքի համամասնական ցուցակով առաջադրված պատգամավորի թեկնածու, լրագրող Հայկ Խալաթյանը հայտարարել է, որ որոշել է հրաժարվել մանդատից և շարունակել իր գործունեությունը մեդիա ոլորտում։
«Տեղեկացա, որ պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը որոշել է վայր դնել իր մանդատը։ Ըստ ցուցակի հաջորդը ես եմ։ Սակայն երկար մտածելուց հետո որոշում եմ կայացրել հրաժարվել մանդատից և շարունակել իմ գործունեությունը մեդիա ոլորտում՝ որպես խմբագիր և լրագրող։
Իմ որոշումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ մանդատը ստանալու դեպքում ստիպված կլինեմ դադարեցնել մասնագիտական աշխատանքս։ Հաշվի առնելով Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և առաջիկա ընտրությունները, գտնում եմ, որ այս փուլում ավելի նպատակահարմար է մնալ տեղեկատվական դաշտում՝ շարունակելով ծառայել հանրությանը՝ փաստերի, վերլուծության և հրապարակային խոսքի միջոցով։
Համոզված եմ, որ այն գործընկերս, ով կվերցնի մանդատը, ոչ պակաս պատասխանատվությամբ և նվիրումով կներգրավվի մեր պայքարում՝ արժանապատիվ և ազատ հայրենիքի համար։
Հավաստում եմ, որ շարունակելու եմ իմ քաղաքական պայքարը նույն եռանդով և մնալու եմ «Հայաստան» դաշինքի ու նրա առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից։
Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր հավատացել են ինձ, աջակցել են, պայքարել են կողքիս։ Ձեր վստահությունը իմ ամենամեծ պարտավորությունն է»,- գրել է նա իր էջում։
«Հայաստան» դաշինքի ցուցակով Հայկ Խալաթյանից հետո ցուցակում հաջորդում է ՀՅԴ անդամ Պետրոս Մեղրյանն է, որին էլ կանցնի Մանուկյանի մանդատը, հայտնում է Yerkir.am-ը։
Պետրոս Մեղրյանը ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի անդամ է, Արցախի հերոս Շահեն Մեղրյանի եղբայրը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը վայր է դրելպատգամավորական մանդատը։Արեգնազ Մանուկյանը հայտնել է, որիր որոշումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ անդամակցելու է Անդրանիկ Թևանյանի գլխավորած «Մայր Հայաստանին», որը կուսակցություն դառնալու հայտ է ներկայացրել:

19 Сентябрь 2025 - 14:39 AMT
Журналист Айк Халатян, выдвинутый по пропорциональному списку блока «Армения», заявил, что решил отказаться от мандата и продолжить деятельность в медиа-сфере.
«Мне сообщили, что депутат Арегназ Манукян решила сложить свои полномочия. Следующим по списку иду я. Однако, после долгих раздумий, я принял решение отказаться от мандата и продолжить свою работу в медиа-сфере как редактор и журналист.
Мое решение обусловлено тем, что получение мандата вынудит меня приостановить профессиональную деятельность. Учитывая текущую ситуацию вокруг Армении и предстоящие выборы, считаю целесообразным на данном этапе остаться в информационном поле и продолжать служить обществу — через факты, аналитику и публичное слово.
Уверен, что мой коллега, который получит мандат, с не меньшей ответственностью и преданностью включится в нашу борьбу за достойную и свободную Родину.
Подтверждаю, что продолжу свою политическую борьбу с тем же энтузиазмом и останусь сторонником блока «Армения» и его лидера Роберта Кочаряна.
Благодарю всех, кто верил в меня, поддерживал и боролся рядом. Ваше доверие — моя самая большая обязанность», — написал он на своей странице.
Как сообщает «Yerkir.am», следующим по списку блока «Армения» после Халатяна идет член АРФ Петрос Мегрян, которому и перейдет мандат Манукян.
Петрос Мегрян — член Верховного органа АРФ Армении и брат Героя Арцаха Шахена Мегряна.
Депутат фракции «Армения» Арегназ Манукян отказалась от мандата. Она пояснила, что это решение связано с намерением присоединиться к возглавляемому Андраником Теваняном движению «Мать Армения», которое подало заявку на регистрацию в качестве партии.