20 Սեպտեմբեր 2025 - 07:13 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի գլխավորած պատվիրակության հետ։ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունները, առաջիկա անելիքները և փոխգործակցության խորացման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է կատարվել ԵՄ աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, տնտեսական գործընկերության խթանման ուղիներին, ինչպես նաև վիզաների ազատականացման շուրջ ընթացող երկխոսությանը։
Փաշինյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել ԵՄ ցուցաբերած հետևողական աջակցության համար՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը կառավարության կողմից իրականացվող հավակնոտ բարեփոխումների իրականացման գործում։ Նա հավելել է, որ այս ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնումը ամրագրվել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգում։
Մարթա Կոսը վերահաստատել է Եվրամիության ամուր աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրագործմանը։ Նա նշել է, որ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը տարածաշրջանում, ինչը, իր հերթին, կխթանի համագործակցության հետագա զարգացումը։
Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը, ենթակառուցվածքների և տրանսպորտային համակարգի զարգացմանը, ինչպես նաև փոքր ու միջին բիզնեսի կարողությունների ամրապնդմանը։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու սերտ համագործակցությունը՝ միտված Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, տնտեսական առաջընթացի խթանմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության պահպանմանը։
Կոսը՝ Երևանում մամուլի համար հայտարարության ժամանակ ասել է, որ Եվրամիությունը մտադիր է Հայաստանին հատկացնել ավելի քան 200 միլիոն եվրո՝ «Դիմակայունության և աճի ծրագրի» երկրորդ փուլի շրջանակում։ Նրա խոսքերով՝ Եվրամիությունը պատրաստ է ՀՀ-ին աջակցել մի շարք ուղղություններով, ներառյալ՝ տրանսպորտ, թվայնացում, առևտուր, էներգետիկա և ենթակառուցվածքային ծրագրեր՝ համահունչ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը։

Премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с делегацией Европейского союза во главе с комиссаром по вопросам расширения Мартой Кос. Стороны обсудили приоритеты партнерства Армения–ЕС, предстоящие шаги и перспективы расширения сотрудничества.
Особое внимание было уделено программам, реализуемым в Армении при поддержке ЕС, путям усиления экономического партнерства и текущему диалогу по либерализации визового режима.
Пашинян выразил благодарность за последовательную поддержку со стороны ЕС, подчеркнув ее значение в реализации амбициозных реформ, проводимых правительством. Он отметил, что расширение взаимодействия закреплено в новой повестке партнерства Армения–ЕС.
Марта Кос подтвердила твердую приверженность ЕС поддержке демократических преобразований в Армении и высоко оценила усилия по установлению мира в регионе, отметив, что это откроет новые возможности для сотрудничества.
Пашинян подчеркнул важность содействия ЕС в деле диверсификации армянской экономики, развития инфраструктуры и транспортной системы, а также укрепления потенциала малого и среднего бизнеса.
Стороны выразили готовность продолжить тесное взаимодействие, направленное на укрепление демократических институтов, экономический прогресс и обеспечение мира и стабильности в регионе.
На пресс-конференции в Ереване Кос сообщила, что ЕС намерен выделить Армении более 200 миллионов евро в рамках второго этапа программы «Устойчивость и рост». По её словам, поддержка будет направлена на такие сферы, как транспорт, цифровизация, торговля, энергетика и инфраструктура, в контексте инициативы «Перекрёсток мира».