22 Սեպտեմբեր 2025 - 08:00 AMT
Սեպտեմբերի 21–ին, ՀՅԴ կազմակերպած տոնական երթից հետո ՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ «այսօր մեզ փորձում են համոզել, որ մենք ազգային նպատակ և տեսլական չունեցող ազգ ենք, մեր անկախ պետականությունը պետք է միայն կուշտ ստամոքսի, հարկեր մուծելու կամ տոնակատարություններին մասնակցելու համար»։
«Արդյո՞ք Ավարայրում, Սարդարապատում, Արցախյան ազատագրական պայքարի, 44 օրյա պատերազմի ընթացքում մեր ժողովուրդը պայքարում էր կենցաղային հարցերի համար։ Բնականաբար Ո՛չ: Մեր պայքարը եղել է ինքնության համար, մեր հող ու ջրի, մեր լեզվի ու մշակույթի, մեր եկեղեցու համար։ Մեր պայքարը եղել է հայ լինելու ու հայ մնալու համար»,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ պետք է ձևավորել համազգային «ՈՉ»-ի ճակատ։
«Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության էջը փակելու և «Չորրորդ Հանրապետություն» ստեղծելու իր մտադրության մասին: Այս հայտարարությունն իրականում ինքնախոստովանական ցուցմունք է․ որ ինքը ոչ միայն կործանել է Արցախի Հանրապետությունը, այլ նաև պատրաստվում է կազմաքանդել ՝ Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը։
Դա Թուքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանը դենացիոնալիզացիայի ենթարկելու ծրագրի ավարտն է ,որը Նիկոլի ռեժիմը փաթեթավորելու է «Չորրորդ Հանրապետություն» մոդելի տակ։
Նրանց պատկերացրած նոր հանրապետության մոդելը հետևյալն է ՝
• պետություն, որը պետք է ունենա Ադրբեջանի պահանջած սահմանադրությունը,
• պետություն, որը հրաժարվում է իր անցյալից, իր պատմամշակութային ժառանգությունից,իր ժողովրդի հավաքական իրավունքներից
• պետություն, որն պետք է ունենա սահմանափակ զինված ուժեր և իր տնտեսությամբ ու անվտանգությամբ ամբողջությամբ կախված լինի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կամքից։
Այս հրեշավոր ծրագիրը իրականություն կդառնա, եթե Փաշինյանը վերարտադրվի և հանրաքվեով փոխի սահմանադրությունը՝ փորձելով ժողովրդին դարձնել իրեն հանցակիցը:
Սա մարտահրավեր է մեր ժողովրդին, ամբողջ քաղաքական դաշտին և բոլոր դերակատարներին: Այս մարտահրավերը՝ իբրև գոյաբանական վտանգ, պահանջում է համազգային և համահայկական պատասխան։
Մենք այդ մարտահրավերը ընդունում ենք՝ ստանձնելով մեր բաժին պատասխանատվությունը և պատրաստ ենք այդ կարևոր ճակատամարտին։
Մինչ այդ մենք պետք է ձևավորենք համազգային «ՈՉ»-ի ճակատ՝ բոլոր այն ուժերի ու անհատների համար, ովքեր գիտեն, որ՝
• անցյալն ուրանալով ապագա չես կառուցի,
• քո իրավունքներից հրաժարվելով ու անընդհատ զիջելով խաղաղություն չես ունենա,
• ինքնությունից հրաժարվելով երջանիկ չես ապրի։
Այդ ճակատը ը ունի հստակ անելիք և ասելիք , համատեղ ուժերով, արդյունավետ մեխանիզմներով, բացահայտել իրականությունը՝ անընդհատ և անդադար, հնարավոր ձևերով ներկայացնել Փաշինյան–Ալիև ծրագրի մանրամասները։ Ժողովրդին ցույց տալ, որ խաղաղության ու «իրական Հայաստանի» անվան տակ նրանք կազմալուծում են հայկական պետականությունը։
Բացահայտել Փաշինյանի ծրագիրը, ցույց տալ դրա հետևանքները նշանակում է՝ նրան զրկել այն խաղաթղթից, որով պատրաստվում է վերարտադրվել։ Ասել եմ և շարունակում եմ պնդել ,որ Հայաստանի անկախության և ինքնիշխանության հիմնական սպառնալիքներից մեկը՝ անձամբ Նիկոլ Փաշինյանն է, հետևաբար նրա հեռացումը կամ վերատադրության կանխում ազգային անվտանգության հարց է»,–ասել է նա իր ելույթում։
Սաղաթելյանը հավելել է, որ Հայաստանը միայն ՀՀ քաղաքացիների հայրենիքը չէ , այլ ամբողջ հայ ժողովրդինն է, հայկական Սփյուռքը մեր համաշխարհային հենարանն է։
«Այսօր մենք ոչ միայն տոնում ենք մեր անկախության օրը, այլև այս խորհդանշական վայրում, առաջին հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի հուշարձանի մոտ վերհաստատում ենք մեր ուխտը՝ պաշտպանելու մեր անկախությունն ու ինքնությունը, վերհաստատում ենք մեր կամքը անկախ, ինքնիշխան, ժողովրդավարական և իրավական պետություն կերտելու:
Արամ Մանուկյանը և մեր նախնիները մեզ պարտավորեցնում են լինել ուժեղ, համարձակ և աննահանջ պայքարել համազգային նպատակների համար»,–ասել է Սաղաթելյանը։

On September 21, following a celebratory march organized by the Armenian Revolutionary Federation (ARF), Ishkhan Saghatelyan, representative of the ARF Supreme Body, called for the formation of a broad-based national front of “NO” in opposition to the government’s constitutional reform agenda.
“Today, they are trying to convince us that we are a people without national purpose or vision that our independent state exists only for full stomachs, paying taxes, and attending celebrations,” Saghatelyan said, according to Aysor.am .
He emphasized that Armenia’s historic struggles—from Avarayr to Sardarapat, the Artsakh liberation movements, and the 44-day war—were not about daily needs, but about identity, land, language, culture, and the Church. “Our struggle has been for being and remaining Armenian,” he declared.
Saghatelyan accused Prime Minister Nikol Pashinyan of seeking to dissolve Armenia’s current constitutional framework and replace it with what he calls a Fourth Republic, a project he claims is aligned with Turkish-Azerbaijani goals of de-nationalizing Armenia.
“This vision entails a state with a constitution dictated by Azerbaijan, that renounces its history and heritage, surrenders its collective rights, and maintains minimal armed forces, becoming economically and strategically dependent on Turkey and Azerbaijan,” Saghatelyan warned.
He said this agenda would become reality if Pashinyan secures re-election and initiates a constitutional referendum, effectively “making the people complicit.”
“This is a challenge to our nation, political field, and every actor. It is an existential threat that requires a unified and pan-Armenian response. We accept that challenge and are ready for the battle ahead.”
He urged the formation of a NO national front comprising all forces and individuals who believe that:
- Denying the past destroys the future,
- Surrendering rights does not bring peace,
- Abandoning identity leads to misery.
The front’s mission, he said, would be to consistently and clearly expose the real goals of the Pashinyan–Aliyev plan and reveal its consequences to the public,“showing that under the name of peace and ‘Real Armenia,’ Armenian statehood is being dismantled.”
Saghatelyan reiterated that preventing Pashinyan’s re-election is a matter of national security: “One of the gravest threats to Armenia’s independence and sovereignty is Nikol Pashinyan himself.”
He concluded by declaring that Armenia belongs not only to its citizens but to all Armenians worldwide, and emphasized the vital role of the diaspora.
“Today we not only celebrate Independence Day, but here—at this symbolic site by the monument to First Republic founder Aram Manukyan—we renew our oath to defend our independence and identity. Aram Manukyan and our ancestors compel us to be strong, brave, and unwavering in pursuit of national goals.”