22 Սեպտեմբեր 2025 - 08:00 AMT
Սեպտեմբերի 21–ին, ՀՅԴ կազմակերպած տոնական երթից հետո ՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ «այսօր մեզ փորձում են համոզել, որ մենք ազգային նպատակ և տեսլական չունեցող ազգ ենք, մեր անկախ պետականությունը պետք է միայն կուշտ ստամոքսի, հարկեր մուծելու կամ տոնակատարություններին մասնակցելու համար»։
«Արդյո՞ք Ավարայրում, Սարդարապատում, Արցախյան ազատագրական պայքարի, 44 օրյա պատերազմի ընթացքում մեր ժողովուրդը պայքարում էր կենցաղային հարցերի համար։ Բնականաբար Ո՛չ: Մեր պայքարը եղել է ինքնության համար, մեր հող ու ջրի, մեր լեզվի ու մշակույթի, մեր եկեղեցու համար։ Մեր պայքարը եղել է հայ լինելու ու հայ մնալու համար»,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ պետք է ձևավորել համազգային «ՈՉ»-ի ճակատ։
«Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության էջը փակելու և «Չորրորդ Հանրապետություն» ստեղծելու իր մտադրության մասին: Այս հայտարարությունն իրականում ինքնախոստովանական ցուցմունք է․ որ ինքը ոչ միայն կործանել է Արցախի Հանրապետությունը, այլ նաև պատրաստվում է կազմաքանդել ՝ Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը։
Դա Թուքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանը դենացիոնալիզացիայի ենթարկելու ծրագրի ավարտն է ,որը Նիկոլի ռեժիմը փաթեթավորելու է «Չորրորդ Հանրապետություն» մոդելի տակ։
Նրանց պատկերացրած նոր հանրապետության մոդելը հետևյալն է ՝
• պետություն, որը պետք է ունենա Ադրբեջանի պահանջած սահմանադրությունը,
• պետություն, որը հրաժարվում է իր անցյալից, իր պատմամշակութային ժառանգությունից,իր ժողովրդի հավաքական իրավունքներից
• պետություն, որն պետք է ունենա սահմանափակ զինված ուժեր և իր տնտեսությամբ ու անվտանգությամբ ամբողջությամբ կախված լինի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կամքից։
Այս հրեշավոր ծրագիրը իրականություն կդառնա, եթե Փաշինյանը վերարտադրվի և հանրաքվեով փոխի սահմանադրությունը՝ փորձելով ժողովրդին դարձնել իրեն հանցակիցը:
Սա մարտահրավեր է մեր ժողովրդին, ամբողջ քաղաքական դաշտին և բոլոր դերակատարներին: Այս մարտահրավերը՝ իբրև գոյաբանական վտանգ, պահանջում է համազգային և համահայկական պատասխան։
Մենք այդ մարտահրավերը ընդունում ենք՝ ստանձնելով մեր բաժին պատասխանատվությունը և պատրաստ ենք այդ կարևոր ճակատամարտին։
Մինչ այդ մենք պետք է ձևավորենք համազգային «ՈՉ»-ի ճակատ՝ բոլոր այն ուժերի ու անհատների համար, ովքեր գիտեն, որ՝
• անցյալն ուրանալով ապագա չես կառուցի,
• քո իրավունքներից հրաժարվելով ու անընդհատ զիջելով խաղաղություն չես ունենա,
• ինքնությունից հրաժարվելով երջանիկ չես ապրի։
Այդ ճակատը ը ունի հստակ անելիք և ասելիք , համատեղ ուժերով, արդյունավետ մեխանիզմներով, բացահայտել իրականությունը՝ անընդհատ և անդադար, հնարավոր ձևերով ներկայացնել Փաշինյան–Ալիև ծրագրի մանրամասները։ Ժողովրդին ցույց տալ, որ խաղաղության ու «իրական Հայաստանի» անվան տակ նրանք կազմալուծում են հայկական պետականությունը։
Բացահայտել Փաշինյանի ծրագիրը, ցույց տալ դրա հետևանքները նշանակում է՝ նրան զրկել այն խաղաթղթից, որով պատրաստվում է վերարտադրվել։ Ասել եմ և շարունակում եմ պնդել ,որ Հայաստանի անկախության և ինքնիշխանության հիմնական սպառնալիքներից մեկը՝ անձամբ Նիկոլ Փաշինյանն է, հետևաբար նրա հեռացումը կամ վերատադրության կանխում ազգային անվտանգության հարց է»,–ասել է նա իր ելույթում։
Սաղաթելյանը հավելել է, որ Հայաստանը միայն ՀՀ քաղաքացիների հայրենիքը չէ , այլ ամբողջ հայ ժողովրդինն է, հայկական Սփյուռքը մեր համաշխարհային հենարանն է։
«Այսօր մենք ոչ միայն տոնում ենք մեր անկախության օրը, այլև այս խորհդանշական վայրում, առաջին հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի հուշարձանի մոտ վերհաստատում ենք մեր ուխտը՝ պաշտպանելու մեր անկախությունն ու ինքնությունը, վերհաստատում ենք մեր կամքը անկախ, ինքնիշխան, ժողովրդավարական և իրավական պետություն կերտելու:
Արամ Մանուկյանը և մեր նախնիները մեզ պարտավորեցնում են լինել ուժեղ, համարձակ և աննահանջ պայքարել համազգային նպատակների համար»,–ասել է Սաղաթելյանը։

22 Сентябрь 2025 - 08:16 AMT
21 сентября, после праздничного шествия, организованного АРФ «Дашнакцутюн», представитель Бюро АРФ Ишхан Сагателян призвал к формированию всенародного фронта «НЕТ» в ответ на планы властей по изменению Конституции.
«Сегодня нас пытаются убедить, что мы — народ без национальной цели и видения, что наше независимое государство нужно только ради сытых животов, уплаты налогов и участия в торжествах», — заявил Сагателян, передаёт Aysor.am .
Он подчеркнул, что в сражениях от Аварайра до Сардарапата, в Арцахской борьбе и во время 44-дневной войны армяне боролись не за быт, а за идентичность, землю, язык, культуру и Церковь. «Наша борьба была за то, чтобы быть армянином и остаться им», — сказал он.
Сагателян обвинил премьер-министра Никола Пашиняна в стремлении закрыть страницу Третьей Республики и навязать проект «Четвёртой Республики», который, по его словам, совпадает с планами Турции и Азербайджана по денационализации Армении.
Он описал видение новой республики как:
• государство с конституцией, продиктованной Азербайджаном,
• отказ от исторического и культурного наследия,
• отказ от коллективных прав,
• ограниченные вооружённые силы и зависимость от воли Турции и Азербайджана в вопросах экономики и безопасности.
По словам Сагателяна, этот опасный план станет реальностью, если Пашинян будет переизбран и проведёт референдум по изменению Конституции — «попытавшись сделать народ соучастником».
«Это вызов нашему народу, всей политической системе и всем её участникам. Этот экзистенциальный вызов требует общенационального и всеармянского ответа. Мы принимаем этот вызов, берём на себя нашу долю ответственности и готовы к важнейшей битве».
Он подчеркнул необходимость создания всенародного фронта «НЕТ», объединяющего всех, кто понимает, что:
• отрицая прошлое, не построишь будущее,
• отказываясь от своих прав и уступая, не добьёшься мира,
• утратив идентичность, не станешь счастливым.
Такой фронт должен методично и эффективно разоблачать реальность, раскрывать детали плана Пашиняна-Алиева, показывать народу, как под видом «реальной Армении» и мира разрушается армянская государственность.
«Раскрывая его план и последствия, мы лишим Пашиняна козыря, с которым он собирается переизбраться. Я уже говорил и повторю: одна из главных угроз независимости и суверенитета Армении — это сам Никол Пашинян. Его уход — вопрос национальной безопасности», — заявил он.
Сагателян добавил, что Армения принадлежит не только её гражданам, но и всему армянскому народу, а Диаспора — наша глобальная опора.
«Сегодня мы не просто отмечаем День независимости — у памятника основателю Первой Республики Араму Манукяну мы вновь подтверждаем свою клятву защищать независимость и идентичность, и своё стремление построить независимое, суверенное, демократическое и правовое государство. Арам Манукян и наши предки обязывают нас быть сильными, смелыми и неустанно бороться за национальные цели».