22 Սեպտեմբեր 2025 - 09:54 AMT
Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում են նաև պատվիրակներ Թուրքիայից և Ադրբեջանից։ Սեմինարը երկօրյա է, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը սեմինարի ընթացքում ունեցած իր ելույթում ընդգծել է․ «ՀՀ ՊՆ-ն մշտական հիմունքներով մասնագիտացված խորհրդատվական օժանդակություն է ստանում Ֆրանսիայից և ԱՄՆ-ից, մի շարք ուղղություններով համակարգված օժանդակություն է ցուցաբերում նաև Հունաստանը»։
Նախարարը հավելել է, որ այս փուլում միջազգային գործընկերների աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները ներառում են ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման նոր չափորոշիչներ և մոդելներ, Զինված ուժերի կառուցվածքային և կառավարման բարեփոխումներ, ինչպես նաև կրթական ու ուսումնավարժական համակարգերի զարգացում։
«Այս փուլում այդ ուղղության առաջնային ջանքերը կենտրոնացվել են նոր մոդելով և չափորոշիչներով ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման, Զինված ուժերի կառուցվածքի և կառավարման համակարգի արդիականացման, կրթական և ուսումնավարժական կարողությունների զարգացման և այլ ուղղությունների վրա»,- նշել է նա։

В работе 108-го семинара «Роуз-Рот» Парламентской ассамблеи НАТО, проходящего в Ереване, принимают участие делегации Турции и Азербайджана, сообщает Auroranews.am .
Министр обороны Армении Сурен Папикян, выступая на семинаре, отметил: «Министерство обороны Армении на постоянной основе получает специализированную консультативную помощь от Франции и США, а также скоординированную поддержку по ряду направлений от Греции».
По словам министра, текущие реформы, реализуемые при поддержке международных партнёров, сосредоточены на:
- новых стандартах и моделях разработки стратегических документов,
- структурных и управленческих реформах Вооружённых сил,
- развитии образовательных и учебно-тренировочных систем.
«Сегодня первоочередные усилия направлены на создание стратегических документов по новым моделям и стандартам, модернизацию структуры и системы управления ВС, развитие образовательных и тренировочных возможностей и другие направления», — подчеркнул Папикян.