22 Սեպտեմբեր 2025 - 09:54 AMT
Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում են նաև պատվիրակներ Թուրքիայից և Ադրբեջանից։ Սեմինարը երկօրյա է, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը սեմինարի ընթացքում ունեցած իր ելույթում ընդգծել է․ «ՀՀ ՊՆ-ն մշտական հիմունքներով մասնագիտացված խորհրդատվական օժանդակություն է ստանում Ֆրանսիայից և ԱՄՆ-ից, մի շարք ուղղություններով համակարգված օժանդակություն է ցուցաբերում նաև Հունաստանը»։
Նախարարը հավելել է, որ այս փուլում միջազգային գործընկերների աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները ներառում են ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման նոր չափորոշիչներ և մոդելներ, Զինված ուժերի կառուցվածքային և կառավարման բարեփոխումներ, ինչպես նաև կրթական ու ուսումնավարժական համակարգերի զարգացում։
«Այս փուլում այդ ուղղության առաջնային ջանքերը կենտրոնացվել են նոր մոդելով և չափորոշիչներով ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման, Զինված ուժերի կառուցվածքի և կառավարման համակարգի արդիականացման, կրթական և ուսումնավարժական կարողությունների զարգացման և այլ ուղղությունների վրա»,- նշել է նա։

22 September 2025 - 10:58 AMT
Delegations from Turkey and Azerbaijan are participating in the ongoing two-day 108th NATO Parliamentary Assembly Rose-Roth seminar in Yerevan, Auroranews.am reported.
During his speech, Armenian Defense Minister Suren Papikyan highlighted Armenia’s cooperation with international partners: “The Ministry of Defense of Armenia receives permanent specialized advisory support from France and the United States, while Greece provides coordinated assistance in several areas,” he said.
Papikyan noted that current reforms, carried out with international support, focus on:
• introducing new standards and models for strategic documents,
• implementing structural and managerial reforms within the Armed Forces,
• enhancing educational and training systems.
“At this stage, priority efforts are directed toward developing strategic documents with new models and standards, modernizing the Armed Forces’ structure and management system, strengthening educational and training capabilities, and other areas,” the minister emphasized.