22 Սեպտեմբեր 2025 - 10:42 AMT
Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը հայտնել է, որ ԱԱԾ ներկայիս տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանը շարունակում է ակտիվորեն զբաղվել գերիների և անհետ կորածների հարցերով։
Քոչարյանն ընդգծել է, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Աբազյանը, լինելով գերիների և անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ, միշտ հանդիպում է ունեցել ադրբեջանական կողմի հետ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Իսկ վերջին երկու հանդիպումները միտված են եղել գերիներին և անհետ կորածներին։ Քանի որ տվյալ կառույցի ղեկավարն Անդրանիկ Սիմոնյանն է, ինքը շարունակելու է այդ աշխատանքը, որովհետև այդ աշխատանքն արդեն կառավարության որոշումով ընդունված է, և միջգերատեսչական հանձնաժողովը գործում է»,–ասել է նա։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մեկնաբանել է ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանի այցը Բաքու՝ ընդգծելով, որ այս հարցով տեղեկատվությունը պետք է տրամադրի համապատասխան մարմինը։ ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանը սեպտեմբերի 19-21-ը գտնվել է Բաքվում՝ մասնակցելով միջազգային ֆորումի։

22 September 2025 - 12:28 AMT
Andranik Kocharyan, head of the National Assembly’s Standing Committee on Defense and Security, stated that current National Security Service (NSS) Director Andranik Simonyan is actively dealing with the issues of captives and missing persons.
Kocharyan stressed that former NSS chief Armen Abazyan, as head of the commission on captives and missing persons, regularly met with the Azerbaijani side. “The last two meetings have focused on captives and missing persons. Since Simonyan is now the head of the NSS, he will continue this work, as it has been approved by a government decision and the interagency commission is functioning,” he told Aysor.am .
Security Council Secretary Armen Grigoryan previously commented on Simonyan’s September 19–21 trip to Baku for an international forum, noting that the NSS itself would provide information on the visit if necessary.