22 Սեպտեմբեր 2025 - 10:42 AMT
Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը հայտնել է, որ ԱԱԾ ներկայիս տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանը շարունակում է ակտիվորեն զբաղվել գերիների և անհետ կորածների հարցերով։
Քոչարյանն ընդգծել է, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Աբազյանը, լինելով գերիների և անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ, միշտ հանդիպում է ունեցել ադրբեջանական կողմի հետ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Իսկ վերջին երկու հանդիպումները միտված են եղել գերիներին և անհետ կորածներին։ Քանի որ տվյալ կառույցի ղեկավարն Անդրանիկ Սիմոնյանն է, ինքը շարունակելու է այդ աշխատանքը, որովհետև այդ աշխատանքն արդեն կառավարության որոշումով ընդունված է, և միջգերատեսչական հանձնաժողովը գործում է»,–ասել է նա։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մեկնաբանել է ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանի այցը Բաքու՝ ընդգծելով, որ այս հարցով տեղեկատվությունը պետք է տրամադրի համապատասխան մարմինը։ ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանը սեպտեմբերի 19-21-ը գտնվել է Բաքվում՝ մասնակցելով միջազգային ֆորումի։

22 Сентябрь 2025 - 12:29 AMT
Андраник Кочарян, руководитель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, отметил, что нынешний директор Службы нацбезопасности Андраник Симонян продолжает уделять внимание проблемам пленных и пропавших без вести.
Он подчеркнул, что бывший глава СНБ Армен Абазян, возглавляя комиссию по делам пленных и пропавших, всегда встречался с азербайджанской стороной. «Последние две встречи были посвящены именно вопросам пленных и пропавших. Так как Симонян является руководителем СНБ, он будет продолжать эту работу, ведь она закреплена решением правительства, и межведомственная комиссия функционирует», — сказал Кочарян в комментарии Aysor.am .
Ранее секретарь Совета безопасности Армен Григорян, комментируя визит Симоняна в Баку 19–21 сентября для участия в международном форуме, отметил, что всю необходимую информацию по этой теме должен предоставлять сам СНБ.