22 Սեպտեմբեր 2025 - 12:22 AMT
ՆԱՏՕ ԽՎ-ում Հայաստանի ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը, խոսելով Երևանում ընթացող «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի մասին, նշել է, որ ՀՀ–ն ՆԱՏՕ-ի ԽՎ ասոցացված անդամ է, բայց 2024–ից մեր լիազորությունները մի քիչ ավելացել են:
«Այսինքն՝ մենք մասնակցում ենք տեղեկացված լինելու աշխատանքներին, նաև, ըստ անհրաժեշտության, հնարավորության դեպքում հարցեր ուղղելու և մեզ հուզող հարցերի պատասխանները ստանալու»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նա հավելել է, որ «ասոցացված անդամների իրավասությունը հիմա մեծացրած է»:
«Գումարած սրան՝ վերջին անգամ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարը Հայաստանում անցկացվել է 10 տարի առաջ: ԱՄՆ-ում՝ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ընթացքում, երբ այդ առաջարկն արվեց մեր պատվիրակությանը, մենք սիրով ընդունեցինք՝ գնահատելով, որ այս հարթակը, այնուամենայնիվ, կարող է մեզ շատ օգտակար լինել տարածաշրջանային խաղաղության և մեր նպատակներին հասնելու համար»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա նաև առանձնացրել է ՆԱՏՕ-ի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ելույթները, որոնցում շեշտը դրվել է համաշխարհային մակարդակով խաղաղության հաստատման կարևորության վրա։
«Իսկ Կովկասում խաղաղությունն առաջնահերթ մենք ենք: Պետք է կառուցենք խաղաղության մեր պատկերացումները կոնկրետ փաստաթղթերի շրջանակում, որն արդեն սկսված է Վաշինգտոնում»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով սեմինարի անցկացման նախաձեռնությանը՝ Քոչարյանը պարզաբանել է, որ հայկական կողմը նպատակ է ունեցել Կովկասյան օրակարգը բերել Հայաստան և քննարկել ՆԱՏՕ-ի անդամ և ոչ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների հետ։
Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում են նաև պատվիրակներ Թուրքիայից և Ադրբեջանից։ Վերջին անգամ սեմինարը ՀՀ–ում էր անցել 2015–ին։

Глава делегации Армении в Парламентской ассамблее НАТО Андраник Кочарян, комментируя проходящий в Ереване 108-й семинар «Роуз-Рот», отметил, что Армения является ассоциированным членом ПА НАТО, но её полномочия с 2024 года несколько увеличились.
«Это означает, что мы участвуем в процессах информирования и при необходимости имеем возможность задавать вопросы и получать ответы по волнующим нас темам», — сказал Кочарян в беседе с 1lurer.am.
Он добавил, что «правомочия ассоциированных членов сейчас расширены».
Кочарян напомнил, что последний раз семинар «Роуз-Рот» проходил в Армении 10 лет назад. «Когда на сессии ПА НАТО в США нам сделали это предложение, мы охотно согласились, понимая, что эта площадка может быть крайне полезна для достижения регионального мира и наших целей».
Он также отметил выступления высокопоставленных представителей НАТО, которые подчеркнули значимость установления мира на глобальном уровне. «А на Кавказе мир зависит, прежде всего, от нас. Мы должны выстраивать своё видение мира в рамках конкретных документов, работа над которыми уже начата в Вашингтоне», — подчеркнул депутат.
Говоря о проведении семинара в Ереване, он пояснил, что целью армянской стороны было привнести кавказскую повестку в Армению и обсудить её с представителями стран — членов и не членов НАТО.
В семинаре в Ереване участвуют также делегации из Турции и Азербайджана. В последний раз подобное мероприятие проводилось в Армении в 2015 году.