ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսյա Սվաջյանը հայտնել է, որ ամեն տարի դպրոց չէր հաճախում առաջին դասարան ընդունվելու ենթակա երեխաների մոտ 10 տոկոսը՝ կազմելով մոտ 3000 երեխա։ Այդ մասին նա ասել է «Երեխայի իրավունքների պաշտպանության բնագավառում շրջանառվող օրենսդրական նախագծերի էությունը. Երեխաների իրավունքների պաշտպանության պետական վերաբերելի քաղաքականությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ընթացքում։
Նա այդպես է պատասխանել լսումներին մասնակցող Հայկ Հարությունյանի հարցին, թե ինչու է ԿԳՄՍ-ն որոշել որ երեխան պետք է սովորի այն դասարանում,որին համապատասխանում է առաջին անգամ դպրոց գնալու ժամանակ և բազմաթիվ են դեպքերը, որ երեխաները 7 տարեկանում են գնացել դպորց և՝ միանգամից երկրորդ դասարան, հայտնում է Panorama.am-ը։
Հիշեցնելով որ երեխային 6 տարեկանում դպրոց չտանելու դեպքում ծնողի համար սահմանված է 30,000 դրամ վարչական տույժ՝ Հարությունյանը հիշեցրել է,որ տույժի ենթարկված ծնողների վերաբերյալ իր հարցումներին ԿԳՄՍ-ն վիճակագրություն չի ներկայացրել։
Սվաջյանն ասել է, որ խնամակալության հոգաբարձության մարմինն է երեխայի կրթուրթյան իրավունքի պաշտպանության իրավասու մարմինը, այդ պատճառով էլ ԿԳՄՍ-ն չի տիրապետում վարչական պատասխանատվության ենթարկված ծնողների թվին։
«Երեխայի լավագուն շահը և կրթության իրավունքը հաշվի առնելով որոշում է կայացվել, որ յուրաքանչյուր երեխա կգնա այն դասարան սովորելու, որ տարիքին կհամապատասխանի դպրոց ընդունվելու պահին»,- ասել է փոխնախարարը՝ պնդելով որ այդ կարգավորմանն են եկել ուսումնասիրությունների և փորձագիտական եզրակացության հիման վրա։
«Ինչքան էլ տույժի մասին իրազեկել ենք, եղել են ծնողներ որոնք լուրջ չեն մոտեցել այդ հորդորներին»,-ասել է փոխնախարարը։
Նա վստահեցրել է, որ այս տարվա տվյալները վկայում են, որ բազմաթիվ երեխաներ նախորդ տարիների պես դուրս չեն մնացել կրթական ծրագրից և ժամանակին հաճախել են առաջին դասարան։
Փոխնախարարը նաև հայտնել է, որ մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների համար որոշում է կայացվել թույլ տալ, որ նրանք 7 տարեկանում էլ հաճախեն առաջին դասարան և նման երեխաներն արդեն այցելում են առաջին դասարան։

22 Сентябрь 2025 - 15:04 AMT
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Араксия Сваджян заявила, что ежегодно примерно 10 % детей, подлежащих поступлению в первый класс — около 3000 — не посещают школу. Сообщение прозвучало на парламентских слушаниях по законопроектам и государственной политике защиты прав детей.
В ответ на вопрос депутата Айка Арутюняна, почему Министерство решило, что ребёнок должен идти в класс, соответствующий его возрасту при поступлении, ведь многие дети раньше, в семь лет, сразу шли в второй класс, Сваджян сказала, что новая норма уже изменила эту практику.
Напоминая, что родители, не отдавшие ребёнка в школу в шесть лет, подвергаются административному штрафу в 30 000 драмов, Харутюнян отметил, что Министерство не предоставило статистику по числу оштрафованных родителей.
Сваджян ответила, что за защиту права ребёнка на образование отвечает орган опеки и попечительства, и потому Министерство не располагает данными о числе родителей, привлечённых к административной ответственности.
«Исходя из наилучших интересов ребёнка и права на образование, принято решение, что каждый ребёнок будет идти в класс, соответствующий его возрасту при приёме в школу», — заявила заместитель министра, подчеркнув, что это изменение основано на исследованиях и экспертных заключениях.
«Хотя мы и информировали о штрафах, были родители, которые не восприняли эти рекомендации серьёзно», — добавила она.
Она заверила, что данные этого года демонстрируют: многие дети, в отличие от прошлых лет, не остались вне образовательной программы и вовремя поступили в первый класс.
Замминистра также сообщила, что принято решение разрешить детям с интеллектуальными нарушениями, начиная первое посещение школы в семь лет, и такие дети уже поступают в первый класс.