ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբության իր էջում մի շարք հրապարակումներ է արել, արձագանքելով նախկին նախագահների քննադատությանը, և կրկին բարձրացնելով բանավեճի թեման։
«Երբ ժողովուրդը ուրախ է, բանավեճից փախչող հայտնի եռյակը տխուր է։ Հիմա ժողովուրդը ուրախ է, որ խաղաղություն է, որ զինվոր չի զոհվում։
Իսկ բանավեճից փախչող եռյակը դրանից ընկճախտի մեջ է հայտնվել։ Զոհերի իրական թիվը նրանց բավարար չէ եւ առիթը բաց չեն թողնում զոհերի իրենց երազած թվերը բարձրաձայնելու, մանավանդ որ «թարսի պես» այդ թիվը չի ավելանում։
Հիմա էն ասեք, բանավեճի գալու՞ եք, թե ոչ»,–գրել է նա։
Մեկ այլ գրառման մեջ Փաշինյանը գրել է․ «ՏՊԼ–ն Հայաստանը ներքաշեց պատերազմի մեջ ու փախավ, ՌՍ–ն Ղարաբաղը ներքաշեց պատերազմի մեջ ու փախավ Հայաստան, ՍՔ–ն ավելի վաղ էր փախել Ղարաբաղից, Լաչինի պոստում հավաքած մանեթեները վայելելու»։
«Հաղթո՜ղ նախագահներ, հաղթո՜ղ նախագահներ․ Երրորդ հանրապետության պատմության մասին խորհելիս սարսափով արձանագրեցի, որ «հաղթող նախագահ» հորջորջվողներից ոչ ոք, պատկերացնու՞մ եք, ոչ ոք, ոչ մի անգամ ժողովրդի վստահության քվեն չի ստացել։
Լսեք, եթե դուք հաղթանակ եք բերել ժողովրդին, կարո՞ղ եք բացատրել՝ 1996–ից սկսած ընտրությունները ինչու՞ էիք կեղծում։ Ինչպե՞ս կարող էր ժողովուրդը իրեն հաղթանակ բերած առաջնորդներին չընտրել։ Ինչպե՞ս։
Իսկ չէր ընտրում, որովհետև ի հեճուկս ձեր կողմից վճարվող իբր վերլուծաբանների, «ժողովրդական ու վաստակավոր» արտիստների, Հայաստանի սնուցող մայրերը և նրանց ետևում լուռ ու խոհուն կանգնած նահապետ հայրերը հասկանում էին, որ դուք հաղթանակ չեք բերել, այլ Հայաստանը քաշել եք մի անդունդի մեջ, որից ելք չկա։
Ու հիմա մեռնում եք, տեսնելով, որ այո հազարավոր զոհերի գնով այդ ելքը գտնվել է։ Մեռնում եք բառիս բուն իմաստով, օրը երեք անգամ։ Մի հատ առավոտ, մի հատ կեսօրին ու մի հատ էլ մութն ընկնելուն պես։
Հիմա էն ասեք, բանավեճի գալու՞ եք, թե ոչ։ Կարող եք Կտրիճին, Սամոյին, Գևորգին, Վազգենին էլ հետներդ բերել։ Բանավեճը կարող ենք «Երևան–Կենտրոնի» իմ նախկին խցում կազմակերպել, որ բոլորիդ հարմար լինի»,–գրել է նա։
Հաջորդ գրառման մեջ Փաշինյանը գրել է, որ «ՏՊԼ–ն, ՍՔ–ն եւ ՌՍ–ն շարունակաբար պնդում են, թե ինքը Հայաստանը ներքաշել է պատերազմի մեջ»։
«ՏՊԼ, ՍՔ եւ ՌՍ, բա որ ես եմ Հայաստանը պատերազմի մեջ ներքաշել, բա 2018–ի դրությամբ ՀՀ 18 տարեկան զինվորը ի՞նչ գործ ուներ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս։
Ընդ որում, նրանք ոչ ձեր զավակներն էին, ոչ ձեր թոռները։ Բա ձեր թոռներին ու զավակներին ինչու՞ չէիք ուղարկում խաղաղության գոտի, պատասխանեք՝ ՏՊԼ, ՍՔ եւ ՌՍ։ Պատասխանեք, թե էդ նույն ժամանակ ձեր զավակները ու՞ր էին եւ ինչով էին զբաղվում։
ՏՊԼ–ն, որ 2008թ․ Մարտի 1–ին Կտրիճ Ներսիսյանին թողել է իր տան դարպասների դիմաց, հողամասի դարպասից ներս չի թողել, հիմա Կտրիճ Ներսիսյան է պաշտպանում։ Մի հատ արագ ներողություն խնդրի մեծն Կտրիճից 2008–ի մարտի մեկին նրան շան բնի մոտից առաջ չթողնելու համար։
Մեկ էլ էն ասեք, բանավեճի գալու՞ եք, թե չէ, ուժեղ տղերք՝ վոին, մոզգ եւ ֆուլհաուս․․․»,–ասվում է գրառման մեջ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook серию записей, в которых ответил на критику со стороны бывших президентов и вновь поднял вопрос об открытых дебатах.
«Когда народ радуется — знаменитая тройка, избегающая дебатов, грустит. Сейчас народ радуется, потому что есть мир, потому что не гибнут солдаты.
А тройка, убегающая от дебатов, впала от этого в депрессию. Им недостаточно реального числа жертв, и они не упускают случая озвучить цифры из своих мрачных фантазий, особенно учитывая, что вопреки их ожиданиям эти цифры не растут.
Так скажите прямо — на дебаты придете или нет?» — написал он.
В другой публикации Пашинян добавил: «ЛТП втянул Армению в войну и сбежал, РК втянул Карабах в войну и сбежал в Армению, СС сбежал раньше — в Карабах, чтобы наслаждаться манатами, собранными на Лачинском посту».
Он также отметил: «Победоносные президенты, победоносные президенты… Когда размышлял об истории Третьей республики, с ужасом осознал, что никто из так называемых победителей ни разу не получал народного мандата доверия.
Если вы действительно принесли победу народу, почему же тогда начали фальсифицировать выборы с 1996 года? Как мог народ не выбрать лидеров, которые якобы привели его к победе?
А не выбирал, потому что, несмотря на оплаченных вами псевдоаналитиков, “народных” и “заслуженных” артистов, кормящие матери Армении и стоящие за ними молчаливые и вдумчивые отцы понимали, что вы не победу принесли, а столкнули страну в бездну, из которой не было выхода.
А теперь вы умираете от злобы, видя, что да, ценой тысяч жизней, выход найден. Умираете буквально по три раза в день: утром, в полдень и с наступлением темноты.
Так что ещё раз спрашиваю: вы на дебаты придете или нет? Можете взять с собой Ктрича, Само, Геворга и Вазгена. Провести дебаты можем в моей бывшей камере, чтобы всем было удобно».
В следующем посте Пашинян написал, что «ЛТП, СК и РС продолжают утверждать, будто именно он втянул Армению в войну».
«ЛТП, СК и РС, если я втянул Армению в войну, то что делал 18-летний армянский солдат за пределами суверенной территории Армении в 2018 году?
Причем это были не ваши дети и не ваши внуки. Почему же вы не отправили своих в “зону мира”? Ответьте — ЛТП, РК и СС. Где были ваши дети в то время и чем они занимались?
ЛТП, который в 2008 году оставил Ктрича Нерсисяна у ворот своего дома и не впустил его, теперь его защищает. Пусть сначала извинится перед великим Ктричем за то, что 1 марта 2008 года не пустил его дальше собачьей будки.
И ещё раз — вы придете на дебаты или нет, сильные ребята: воин, мозг и фулхаус…»
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян в публикации от 21 сентября заявил, что премьер-министр Никол Пашинян «уже обеспечил себе “почетное” место на мемориальной доске печально известных предателей армянского народа». Он также отметил, что «одержимость и наглость Пашиняна не знают границ».