Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը Երևան այցի ժամանակ զարդանախշերով ապակե թաս է նվիրել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին։ Այդ մասին հայտնի է դարձել Միրզոյանի՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած նվերների հաշվառման ձևաթղթից, գրում է Factor.am-ը
Նվերի արժեքը գնահատվել է 73,473 դրամ։ ԱԳ նախարարը նվերը ստացել է օգոստոսի 12-ին՝ Երևանում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցչին ընդունելու օրը։
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններով սահմանվել են հանրային ծառայողների կողմից նվերներ ընդունելու վերաբերյալ նոր կանոններ։ Ըստ այդ կարգավորումների՝ պետությանը կամ համայնքին են հանձնվում պետական, պաշտոնական այցերի, միջոցառումների, ինչպես նաև աշխատանքային այցերի, գործուղումների շրջանակում տրվող նվերները, եթե դրանց արժեքը գերազանցում է 60,000 ՀՀ դրամը:
Քըլըչն օգոստոսի 12-ին Հայաստան էր ժամանել հայ-թուրքական սահմանի Մարգարայի անցակետով, որտեղ նրան դիմավորել էր Հայաստանի բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը: Նա ՀՀ ԱԳՆ շենքում նախ հանդիպել էր Ռուբինյանին, ապա՝ Արարատ Միրզոյանին։

23 September 2025 - 07:19 AMT
During his visit to Yerevan, Turkey’s special representative in the normalization process with Armenia, Serdar Kılıç, presented an ornate glass bowl to Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan. The gift was disclosed through a declaration submitted by Mirzoyan to Armenia’s Corruption Prevention Commission, according to Factor.am .
The value of the gift was estimated at AMD 73,473. The Foreign Minister received it on August 12, the day he hosted the Turkish envoy in Yerevan.
Following amendments to the Law on Public Service, new regulations now govern gift acceptance by public officials. According to these rules, gifts given during official or working visits, state or official events must be handed over to the state if their value exceeds AMD 60,000.
On August 12, Serdar Kılıç entered Armenia through the Margara checkpoint on the Armenian-Turkish border, where he was welcomed by Armenia’s special envoy Ruben Rubinyan. Kılıç first met with Rubinyan at the Ministry of Foreign Affairs, followed by a meeting with Ararat Mirzoyan.