23 Սեպտեմբեր 2025 - 11:31 AMT
ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության ծառայության նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ էր երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի դեմ ցուցմունք տվել, պնդել է, որ ինքը ցուցմունք չի տվել, թեև հաստատել է, որ հիմա նրա հետ շփում չունի։
Ղազարյանը նաև վստահեցրել է, որ ինքը որևէ թալանի չի մասնակցել և իրենից հետ բերելու որևէ բան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չունի, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Պիտի թալան լինի, որ հետ բերի»,-ասել է նա։
Հարցին, թե արդյո՞ք այդ թալանի մասին չէր խոսքը, երբ հայտարարվեց, որ «Եռաբլուր» պանթեոնի 4 միավոր հողատարածքները վերադարձրել է ՀՀ, Ղազարյանը պատասխանել է, որ դա թալան չէ։
«Դա թալան չի, հողերը մենք ձեռք ենք բերել 2021թ-ին, 2021-ից հետո իրենք ասել են՝ պետք է հետ վերադարձնեք, մենք էլ հետ ենք վերադարձրել»,–ասել է նա։
Դիտարկմանը, որ եթե նրա սեփականությունն է՝ ինչո՞ւ է հետ վերադարձրել, Ղազարյանը պատասխանել է. «Հետո արդեն իրենց կապացուցենք, որ մերն է»։
Խոսելով բանկից գումարները պարկով դուրս բերելու տեսանյութի և այդ միջոցների աղբյուրի մասին՝ նա պարզաբանել է, որ դրանք ավանդային միջոցներ են եղել։
«Կարո՞ղ ա բանկը թալանել էինք, ավանդի գումարը տարել ենք, տվել»,–հավելել է նա։
Ի վերջո, անդրադառնալով այդ խոշոր գումարների ծագմանը՝ Ղազարյանը նշել է, որ ինքը ռուսաստանաբնակ ընկերներ ունի, որոնք էլ տրամադրել են այդ միջոցները։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ նոր քրեական գործ է ուղարկվել դատարան, որը վերաբերում է ՊՆ–ին պատկանող՝ Իսակովի պողոտայի հողատարածքների ուղղակի վաճառքին, որով անցնում է նաև նրա երբեմնի անվտանգության ծառայության պետ Վաչագան Ղազարյանը։

23 Сентябрь 2025 - 12:03 AMT
Бывший начальник службы безопасности третьего президента Армении Сержа Саргсяна Вачаган Газарян, отвечая на вопрос о том, почему он якобы давал показания против экс-президента, заявил, что этого не было. При этом он подтвердил, что в настоящее время не поддерживает с ним связь.
В интервью Aysor.am Газарян подчеркнул, что не участвовал ни в каких хищениях, и премьер-министр Никол Пашинян «не имеет у него ничего забирать».
«Чтобы что-то вернуть, должно быть хищение», — сказал он.
На вопрос о возврате государству четырёх участков земли у пантеона «Ераблур» он ответил, что это не было хищением.
«Это не хищение. Земли мы приобрели в 2021 году. Потом нам сказали, что их нужно вернуть, и мы вернули», — пояснил Газарян.
На замечание, почему он вернул землю, если это его собственность, он ответил: «Потом докажем, что это наше».
Комментируя видео, на котором он выносит из банка мешки с наличными, Газарян сказал, что это были депозитные средства.
«Что, мы банк ограбили? Нет, сняли депозитные деньги и передали», — добавил он.
Отвечая на вопрос о происхождении крупных сумм, он отметил, что средства предоставили его друзья, проживающие в России.
Ранее стало известно, что в суд направлено новое уголовное дело в отношении Сержа Саргсяна, касающееся прямой продажи принадлежащих Минобороны земель на проспекте Исакова. Фигурантом по делу проходит и Вачаган Газарян.