23 Սեպտեմբեր 2025 - 12:05 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքել է ՀՀ նախկին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին, որոնք իրեն մեղադրում են 44-օրյա պատերազմը հրահրելու և Հայաստանը պատերազմի մեջ ներքաշելու համար։
Փաշինյանը փոխադարձ մեղադրանքներ է հնչեցրել Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի շրջանակում «Ժողովրդավարության որակը Հայաստանում. մարտահրավերներ և գնահատման ցուցիչներ» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում։
«Եթե մենք ներքաշել ենք պատերազմի մեջ, 2018 թվականի դրությամբ 18 տարեկան զինվորը ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս ի՞նչ գործ ուներ։ Բա ինչո՞ւ չենք խոսել սրա մասին. եթե խոսել են, դավաճանություն է համարվել։ Մարդիկ, որոնք Հայաստանը ներքաշել են պատերազմի մեջ իրենց քաղաքական գործունեության առաջին օրից, ներքաշել են քիչ չի, կեսից էլ փախել են, գնացել՝ իրենց տանը նստել, այսօր մեզ մեղադրում են, ասում են՝ Հայաստանը ներքաշել եք պատերազմի մեջ»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փաշինյանը նաև հռետորական հարց է բարձրացրել՝ արդյոք Հայաստանը պատերազմի մեջ չի եղել 2019, 2018, 2017, 2016 և դրան նախորդած տարիներին։

Премьер министр Никол Пашинян заявил, что именно бывшие президенты втянули Армению в войну с начала своей политической деятельности, а затем ушли от ответственности.
Отвечая на заявления экс-президентов Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, обвинявших его в развязывании 44-дневной войны, Пашинян выступил с ответными обвинениями.
Выступая на панельной дискуссии в рамках Армянского форума демократии, он сказал:
«Если мы втянули Армению в войну, то что в 2018 году делал восемнадцатилетний солдат за пределами международно признанной территории Армении? Почему мы об этом не говорили? А если кто-то говорил, его считали предателем. Люди, которые втянули Армению в войну с первого дня своей политической деятельности, втянули, мало того, сбежали на полпути, ушли домой и теперь обвиняют нас, будто это мы втянули страну в войну», — заявил он, передаёт «Арменпресс».
Премьер задал риторический вопрос, разве Армения не находилась в состоянии войны в 2019, 2018, 2017, 2016 и в предшествующие годы.
«Так каким образом получилось, что именно Никол Пашинян якобы втянул Армению в войну?» — заключил он.