23 Սեպտեմբեր 2025 - 13:46 AMT
ԴՕԿ կուսակցությունը հաղորդագրություն է տարածել, արձագանքելով համացանցում շրջանառվող տեսանյութին, որտեղ Վարդան Ղուկասյանն ասում է՝ վերադարձել է իր նախկին ապրելավայր ու սուրճ է խմում ԱՄՆ-ում։
Նշվում է, որ տարածվող տեսանյութը հին է։
«Համացանցում հայտնված տեսանյութը, որտեղ երևում է Վարդան Ղուկասյանը, իրականում նոր չէ․ այն նկարահանվել է մեկ տարի առաջ։ Խնդրում ենք բոլոր լրատվական հարթակներին և օգտատերերին հրապարակելիս պարտադիր նշել, որ տեսանյութը հին է։ Սա անհրաժեշտ է, որպեսզի մարդիկ չմոլորվեն և փաստերը ճիշտ ընկալվեն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Կուսակցությունը շեշտել է, որ սեպտեմբերի 12-ը եղել է միայն այն ժամկետը, որը դատավորը սահմանել էր կողմերի համար՝ գրավոր դիրքորոշումներ ներկայացնելու նպատակով։
«Սեպտեմբերի 12-ը միայն այն ժամկետն էր, որը դատավորը տվել էր կողմերին՝ գրավոր դիրքորոշումներ ներկայացնելու համար։ Դատավճիռը որոշում և հրապարակում է միայն դատարանը, և դրա օրը նախապես որևէ մեկը չի կարող ասել։
Այս պահին վճիռ չկա։ Երբ այն լինի, մենք անմիջապես կհայտնենք»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ Մաքսային և միգրացիայի վարչության տեղեկությունների համաձայն՝ Ղուկասյանը ձերբակալվել է փետրվարի 20-ին՝ միգրացիոն կանոնների խախտման համար։ Ըստ ամերիկյան կողմի՝ նա 2022 թվականի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի լքել երկիրը նախատեսված ժամկետում։
Բացի միգրացիոն կարգի խախտումից, դատարանը պետք է քննի նաև Հայաստանի գլխավոր դատախազության 2023 թվականին ներկայացրած միջնորդությունը՝ Ղուկասյանին արտահանձնելու վերաբերյալ։

Партия ДOК заявила, что видео с Варданом Гукасяном, якобы находящимся на свободе в США, не актуально. Он продолжает оставаться под стражей.
В заявлении партии говорится о появившемся в интернете видео, где Гукасян утверждает, что вернулся к прежнему месту жительства и пьёт кофе в США.
«Кадры, на которых виден Вардан Гукасян, на самом деле не новые: они были сняты год назад. Просим все СМИ и пользователей обязательно указывать это при публикации, чтобы люди не вводились в заблуждение и правильно воспринимали факты», — отмечается в сообщении.
В партии подчеркнули, что 12 сентября являлось лишь сроком, который судья дал сторонам для представления письменных позиций.
«12 сентября был только срок для подачи письменных документов. Решение принимает и оглашает только суд, и никто заранее не может назвать эту дату. На данный момент решения нет. Как только оно будет, мы незамедлительно сообщим», — говорится в заявлении.
Согласно данным Службы иммиграции и таможни США (ICE), Гукасян был арестован 20 февраля за нарушение миграционных правил. Он въехал в США 19 февраля 2022 года и не покинул страну в установленный срок. Помимо иммиграционного дела, суд должен рассмотреть также ходатайство Генпрокуратуры Армении 2023 года об его экстрадиции.