24 Սեպտեմբեր 2025 - 06:46 AMT
Բելգիայի Թագուհի Մաթիլդան հոկտեմբերի 13-15-ը աշխատանքային այցով կլինի Հայաստանում՝ որպես ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպան։Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել Բելգիայի թագավորական պալատի մամուլի ծառայությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ըստ հաղորդագրության՝ այցը դառնալու է հնարավորություն՝ ընդգծելու Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի կարևորությունը, ինչպես նաև Հայաստանում տարբեր ոլորտներում գործող նախաձեռնությունների շուրջ ուղիղ երկխոսություն ծավալելու համար։ Դրանց թվում են նորարարությունը, սոցիալական ներառումը, առողջապահությունը, կրթությունն ու շրջակա միջավայրի պահպանումը։
«Այս այցը հնարավորություն կընձեռի ընդգծել Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի կարևորությունը և ուղիղ երկխոսություն հաստատելու հայ հասարակության բազմաթիվ դերակատարների հետ, որոնք ներգրավված են նորարարության, սոցիալական ներառման, առողջապահության, կրթության և շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտներում»,-ասված է մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Թագուհին նախատեսում է հանդիպել Երևանի պետական համալսարանի ուսանողների հետ՝ զրուցելու նրանց տեսակետների մասին, որոնք առնչվում են կայուն զարգացման նախաձեռնություններին։ Այցի շրջանակում Մաթիլդան այցելելու է նաև «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն։
Թագուհու ծրագրի առանցքում են լինելու բնապահպանական հարցերը։ Նա այցելելու է Գեղարքունի մարզ, մասնավորապես՝ Սևանա լճի տարածք՝ կապված 2026 թվականին Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովը հյուրընկալելու Հայաստանի պատրաստակամության հետ։
Թագուհին ծանոթանալու է My Forest Armenia կազմակերպության կողմից իրականացվող անտառապատման նախաձեռնությանը, որը նպատակ ունի կանխել անապատացման գործընթացը և մեղմել կլիմայի փոփոխության վնասակար ազդեցությունները։
Նրա այցի ընթացքում նախատեսվում է այցելություն մանկապարտեզ, որը մասնագիտացած է հատուկ կրթական կարիքներ ունեցող երեխաների աջակցման գործում։
Թագուհին Հայաստան այցելության ընթացքում անդրադառնալու է նաև փախստականների սոցիալ-տնտեսական ներառման հարցերին։
Նախատեսված են նաև բարձր մակարդակի հանդիպումներ Հայաստանի ղեկավարության հետ՝ նպատակ ունենալով քննարկել Կայուն զարգացման նպատակների իրագործման ընթացքը, երկրի առաջնահերթությունները և առկա մարտահրավերները՝ 2030 թվականի տեսլականի համատեքստում։

Королева Бельгии Матильда с 13 по 15 октября совершит рабочий визит в Армению в качестве защитницы Целей устойчивого развития Организации Объединённых Наций. Об этом сообщила пресс-служба Королевского дворца Бельгии, передаёт «Арменпресс».
Согласно сообщению, визит станет возможностью подчеркнуть значимость Повестки дня на период до 2030 года и наладить прямой диалог по различным инициативам, реализуемым в Армении. Среди них — инновации, социальная интеграция, здравоохранение, образование и охрана окружающей среды.
«Этот визит позволит подчеркнуть важность Повестки дня в области устойчивого развития до 2030 года и установить прямой диалог с различными представителями армянского общества, задействованными в сфере инноваций, социальной инклюзии, здравоохранения, образования и охраны природы», — говорится в заявлении.
В рамках визита королева встретится со студентами Ереванского государственного университета, чтобы обсудить с ними их взгляды на инициативы в области устойчивого развития. Также запланировано посещение Центра креативных технологий «ТУМО».
Центральной темой визита станут экологические вопросы. Королева посетит Гегаркуникскую область, в том числе регион озера Севан, в контексте готовности Армении принять Конференцию по биоразнообразию COP-17 в 2026 году.
Матильда ознакомится с инициативой по лесовосстановлению, реализуемой организацией My Forest Armenia, направленной на предотвращение процессов опустынивания и смягчение негативных последствий изменения климата.
Также в программе визита — посещение детского сада, оказывающего поддержку детям с особыми образовательными потребностями.
Во время визита королева затронет тему социально-экономической интеграции беженцев.
Также запланированы встречи на высоком уровне с руководством Армении для обсуждения хода выполнения Целей устойчивого развития, приоритетов страны и существующих вызовов в контексте видения на 2030 год.