Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը խստորեն դատապարտել է սեպտեմբերի 23-ի գիշերը Մերձավան բնակավայրում տեղի ունեցած ողբերբերգական դեպքը, ինչի հետևանքով սպանվել են Փարաքար խոշորացված համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանը և Ոստիկանության ծառայող Կարեն Աբրահամյանը:
«Պետությունը պետք է ունենա պատշաճ կառուցակարգեր նման դեպքերը կանխարգելելու համար և անընդհատ կատարելագործի դրանք»,- ընդգծել է Անահիտ Մանասյանը:
ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ նշվել է, որ նման բնույթի ծանր հանցագործությունները խաթարում են հանրային անվտանգությունը և լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում իրավական պետության հիմնասյուների համար։
ՄԻՊ-ն իր ցավակցությունն ու զորակցությունն է հայտնել զոհված անձանց հարազատներին և ընտանիքներին։
Սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23։52-ին, ՆԳՆ ոստիկանությունն ահազանգ է ստացել, որ Արմավիրի մարզի Մերձավան գյուղի Երևանյան խճուղում հնչել են կրակոցներ, ինչի հետևանքով արձանագրվել է երկու զոհ և մեկ վիրավոր։ Զոհվածներից մեկը՝ Վալոդյա Գրիգորյանը, հանդիսացել է Փարաքար համայնքի ղեկավար։
Ներքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանը հայտնել է, որ երկրորդ զոհը եղել է Քրեական ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանը, ով այդ պահին չի գտնվել ծառայության մեջ։ Սարգսյանի փոխանցմամբ՝ Աբրահամյանը մտերիմ է եղել Վալոդյա Գրիգորյանի հետ և նրա կողքին է եղել զինված հարձակման պահին։

24 Сентябрь 2025 - 10:58 AMT
Защитник прав человека Анаит Манасян резко осудила трагический инцидент, произошедший в ночь на 23 сентября в селе Мердзаван, в результате которого были убиты глава укрупнённой общины Паракар Володя Григорян и сотрудник полиции Карен Абрамян.
«Государство должно иметь надлежащие механизмы для предотвращения подобных случаев и постоянно совершенствовать их», — подчеркнула Манасян.
В заявлении офиса омбудсмена отмечается, что тяжкие преступления подобного характера подрывают общественную безопасность и представляют серьёзную угрозу основам правового государства.
Омбудсмен выразила соболезнования и солидарность с семьями и близкими погибших.
*23 сентября в 23:52 в полицию Министерства внутренних дел поступило сообщение о стрельбе на Ереванском шоссе в селе Мердзаван Армавирской области. В результате инцидента двое погибли и один человек был ранен. Один из погибших — Володя Григорян, глава общины Паракар.
По словам пресс-секретаря МВД Нарека Саргсяна, второй погибший — сотрудник уголовной полиции Карен Абрамян, который в момент инцидента не находился на службе. Он был близким другом Григоряна и находился рядом с ним во время вооружённого нападения.*