ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Մատենադարանում՝ իր 80-ամյակին նվիրված գիտաժողովից առաջ, լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից առաջարկված բանավեճին՝ ընդգծելով, որ եթե Փաշինյանը հրապարակի Ղարաբաղի մասին բոլոր փաստաթղթերը, վեճը վերջացած կլինի։
«Թող հրապարակի Ղարաբաղի մասին բոլոր փաստաթղթերը, որոնք իր ձեռք տակ են։ Այդ մասին հարյուր անգամ ասել եմ։ Եթե հրապարակի, վեճն արդեն վերջացած կլինի, քանի որ ամեն ինչ այնտեղ ասված է»,– ընդգծել է ՀՀ առաջին նախագահը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դիտարկմանը, որ Փաշինյանն ամեն ինչ մանիպուլացնում է ու անգամ եթե հրապարակի այդ փաստաթղթերը, մեղքը, միևնույնն է, էլի Տեր–Պետրոսյանի վրա է գցելու, ՀՀ առաջին նախագահն անվրդով արձագանքեց. «Թող գցի»
Հարցին, թե արդյոք Փաշինյանը համարվում է իր «հոգեզավակը», Տեր-Պետրոսյանն արձագանքեց, որ նման հայտարարություն ինքը երբեք չի արել․ «Դա ուրիշներն են ասում, ես ասե՞լ եմ, որ նա իմ հոգեզավակն է։ 2008 թվին իմ կողքն այնքան մարդ էր կանգնած…Այն ժամանակ իրենք բոլորը, այդ թվում` Նիկոլը, շատ լավ էլ աշխատեցին»։
Նա նաև անդրադարձել է 2018 թվականի իր կողմից կատարված գնահատականներին՝ նշելով, որ իր մեկնաբանությունը հեղափոխության վերաբերյալ եղել է իրադարձությանը տրված բնական արձագանք։
«2018 թվականի հեղեղն էլ ինչպես պիտի գնահատեի, դա այնպիսի մի փոթորիկ էր… Մարդը հաջողեց, ու դա պետք է գնահատես. ինչ նպատակ դրել էր, հասավ։ Լավ ու վատ չեմ ասում (խոսքը նախկին իշխանություններից ազատվելու մասին էր–խմբ.)»,– ընդգծել է Տեր–Պետրոսյանը։
ՀՀ առաջին նախագահը նշել է, որ Փաշինյանն ինքն է փոշիացրել Ղարաբաղյան կարգավորման բոլոր հնարավոր փուլային և փաթեթային մոտեցումները՝ Ստեփանակերտում արված իր հայտարարությամբ՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», ինչը, ըստ Տեր-Պետրոսյանի, հանգեցրել է պատերազմի։
Նա շեշտել է, որ վարչապետ Փաշինյանի խաղաղության օրակարգը որևէ աղերս չունի իր կողմից տարիներ առաջ առաջ քաշված մոտեցումների հետ։
«Ոչ մի կապ չունեն Ղարաբաղյան` իմ ու իր վարած քաղաքականությունները, բացարձակապես ոչ մի կապ չունեն»,– վստահեցրեց նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր գրառումներով ՀՀ նախկին 3 ղեկավարին կրկին մեղադրել է ընտրությունները կեղծելու, Հայաստանի 3–րդ հանրապետությունն անդունդի մեջ ներքաշելու մեջ։ Փաշինյանը մեղադրել է ՀՀ նախագահներին 18–ամյա զինվորներին ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս սահման պահել ստիպելու համար։ Վարչապետը կրկին հրավիրել է նախագահների բանավեճի։ ՀՀ երեք նախագահների գրասենյակները կոշտ են արձագանքել։

24 Сентябрь 2025 - 11:51 AMT
Выступая перед журналистами в Мaтенадаране на конференции к своему 80-летию, первый президент Армении Левон Тер-Петросян прокомментировал предложение Никола Пашиняна о дебатах. Он подчеркнул, что спор можно завершить, если премьер опубликует все документы по Нагорному Карабаху.
«Пусть опубликует все документы о Карабахе, которые у него есть. Я говорил это сотни раз. Если он опубликует, спор завершится, потому что там всё уже сказано», — отметил Тер-Петросян, передаёт Sputnik Армения.
На замечание, что Пашинян всё манипулирует и всё равно переложит вину на него, первый президент спокойно ответил: «Пусть перекладывает».
Отвечая на вопрос, считает ли он Пашиняна своим «духовным сыном», Тер-Петросян заявил: «Я этого никогда не говорил. Это говорят другие. Разве я говорил, что он мой духовный сын? В 2008 году рядом со мной стояло столько людей, в том числе Никол. Тогда все они, включая его, работали очень хорошо».
Он также коснулся своих комментариев 2018 года о революции, отметив, что его реакция была естественным откликом на происходящее. «Как иначе оценить тот поток? Это был ураган. Человек добился успеха, и это надо признать. Он достиг своей цели — избавиться от прежних властей. Я не говорил, хорошо это или плохо», — сказал он.
По мнению Тер-Петросяна, именно Пашинян уничтожил все возможности для поэтапного или комплексного урегулирования карабахского вопроса, заявив в Степанакерте: «Арцах — это Армения, и точка». Это, по его словам, привело к войне.
Он подчеркнул, что мирная повестка Пашиняна никак не связана с его собственными подходами. «Моя и его политика по Карабаху не имеют абсолютно ничего общего», — заверил он.
Недавно премьер-министр Никол Пашинян вновь обвинил трёх бывших президентов Армении в фальсификации выборов и в том, что они втянули страну в кризис, а также в том, что они заставляли 18-летних солдат охранять границу за пределами суверенной территории Армении. Он предложил им публичные дебаты, но все три президентские канцелярии резко ответили. В свою очередь, 21 сентября Тер-Петросян написал, что Пашинян уже обеспечил себе «почётное место на мемориальной доске позорных предателей», обвинив премьера в безграничной одержимости и наглости.