24 Սեպտեմբեր 2025 - 11:52 AMT
Ղուկասյան. Իրավապահ համակարգը զբաղված է այլախոհների դեմ ռեպրեսիաներով՝ սպանությունները կանխելու փոխարեն
Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը հայտարարել է, որ Մերձավանում կատարված համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունն ապացույցն է այն խորը ճգնաժամի, որն այսօր առկա է իրավապահ համակարգում և ամբողջ երկրում։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հավելել է, որ ժողովրդի կողմից ընտրված, նրանց վստահությունն ու սերը վայելող «համայնքապետերը վերածվել են կենդանի թիրախների»։
«Սա երկրում տիրող ամենաթողության, արդարության և արդարադատության պակասի, մահաբեր բանդաների գործներության և անպատժելիության վկայությունն է։ Փաստացի՝ երկրի իրավապահ համակարգը զբաղված է այլախոհների դեմ ռեպրեսիաներով, ճնշումներով, փոխանակ կանխի դրանք։
Խստորեն դատապարտում եմ Մերձավանի համայնքապետ Վալորդյա Գրիգորյանի սպանությունը՝ հիշեցնելով, որ դեռևս բացահայտված չէ իմ նկատմամբ 2007 թվականի ապրիլի 2-ին կազմակերպված մահափորձը, որին զոհ գնացին իմ 4 ընկերները, ծանր վիրավորվեց փոխքաղաքապետ Գագիկ Մանուկյանը։
Քաղաքական պատվերով այս հանցագործությունը, ցավոք, ծնեց նորերը։
Ժողովրդի կողմից ընտրված, նրանց վստահությունն ու սերը վայելող համայնքապետերը վերածվել են կենդանի թիրախների, իսկ բարձրագույն ղեկավարության կողմից հնչող սպառնալիքները՝ պետական քաղաքականության։
Իմ ցավակցությունն եմ հայտնում Մերձավանի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի հարազատներին և Մերձավանի բնակիչներին»։

Вардан Гукасян на своей странице в Facebook отметил, что убийство мэра Паракара Володи Григоряна в Мердзаване — доказательство тяжёлого кризиса в правоохранительной системе и в стране в целом.
По его словам, народные мэры, пользующиеся доверием и любовью жителей, «превратились в живые мишени».
«Это свидетельство вседозволенности, отсутствия справедливости и правосудия, деятельности смертельных банд и безнаказанности. Фактически правоохранительная система занята репрессиями против инакомыслящих, вместо того чтобы предотвращать подобные преступления», — написал он.
Гукасян напомнил, что покушение на него, организованное 2 апреля 2007 года, до сих пор не раскрыто. Тогда погибли его четверо друзей, а тяжело ранен был заместитель мэра Гагик Манукян. «То преступление, совершённое по политическому заказу, к сожалению, породило новые», — добавил он.
Мэр Гюмри осудил убийство Григоряна, назвав угрозы, звучащие со стороны высшего руководства страны, «государственной политикой». Он выразил соболезнования семье Володи Григоряна и жителям Мердзавана.
23 сентября в 23:52 в полицию поступило сообщение о стрельбе на Ереванском шоссе в селе Мердзаван Армавирской области. В результате погиб мэр Паракара Володя Григорян, член политсовета партии «Страна для жизни», избранный в апреле 2025 года. Он был отцом четырёх детей. Ещё один человек получил ранение.