Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հայտարարել է, որ սխալ է պնդել, թե Երևանում օդի որակն ամենավատն է տարածաշրջանում:
Վերջերս միջազգային համաժողովներից մեկի ժամանակ պնդում էր հնչել, որ Երևան քաղաքի օդի որակը վատագույնն է Հարավային Կովկասում։
Նախարարությունը նշել է, որ որոշ առցանց հարթակներ տարածում են տվյալներ, որոնք հիմնված չեն պաշտոնական մոնիթորինգի վրա:
«Հայաստանի Հանրապետությունում օդի որակի մոնիթորինգը իրականացվում է Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» կողմից։ Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Երևանում երբեմն արձանագրվում են թույլատրելի կոնցենտրացիաների գերազանցումներ՝ հատկապես փոշու և ազոտի երկօքսիդի մասով, սակայն դրանք չեն վկայում արտակարգ բարձր աղտոտվածության մասին։
Այս պաշտոնական չափումներից ելնելով՝ սխալ է պնդել, թե Երևանը տարածաշրջանում ունի ամենավատ օդի որակը։ Կարևոր է նշել, որ որոշ առցանց հարթակներ տարածում են տվյալներ, որոնք հիմնված չեն պաշտոնական մոնիթորինգային տվյալների վրա։ Նման տեղեկատվությունը չպետք է դիտվի որպես հավաստի կամ օգտագործվի համեմատական գնահատումների համար։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը կոչ է անում հանրությանը և գործընկերներին օգտվել բացառապես պաշտոնական տվյալներից»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

25 Сентябрь 2025 - 07:15 AMT
Министерство окружающей среды Армении заявило, что утверждение о том, будто в Ереване самый плохой воздух в Южном Кавказе, является ошибочным.
Ранее на одном из международных форумов прозвучало мнение, что воздух в Ереване самый загрязнённый в регионе.
В ведомстве отметили, что некоторые интернет-платформы распространяют данные, не основанные на официальном мониторинге.
«Мониторинг качества воздуха в Армении осуществляется Центром гидрометеорологии и мониторинга при Министерстве окружающей среды. Согласно официальной информации, в Ереване время от времени фиксируются превышения допустимых концентраций, особенно по пыли и диоксиду азота, однако это не свидетельствует о чрезвычайно высоком уровне загрязнения.
Исходя из этих данных, утверждать, что воздух в Ереване самый плохой в регионе — некорректно. Следует учитывать, что некоторые онлайн-платформы распространяют данные, не имеющие под собой официальной основы. Такая информация не должна восприниматься как достоверная и использоваться для сравнительных оценок.
Министерство призывает общественность и партнёров руководствоваться исключительно официальными источниками», — говорится в заявлении.